AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Nasze bazy i chatki (Głuchaczki, Wały, Górowa i Zagroń).

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

Krysia
Posty: 125
Rejestracja: 02 sty 2007 01:00

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Krysia »

Ja biorę podręczny młotek i 30-metrową taśmę mierniczą plastikową.
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Dzik »

Wkręty? Przecież mamy gwoździe pierścieniowe. Łatwiej się je montuje i szybciej niż wkręty, a wyjąć ich się praktycznie nie da - najpierw trzeba rozwalić deskę, która jest nimi przybita. Sprawdzone na Głuchaczkach.

ps. szukam dla siebie transportu na Jasień na jutro wieczór/po południu
kuras

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: kuras »

Panowie narazie trzeba pomodliæ sie o pogode ...mieszkam niedaleko od jasienia....w³a¶nie zaczê³o padaæ..i zapowiada siê ¿e niestety jutro te¿ bedzie...
Romca
Posty: 15
Rejestracja: 30 lip 2007 01:00
Lokalizacja: Bki

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Romca »

witam :)
pogoda dopisała :)
wykonaliśmy kawał dobrej roboty- Jasień odnowiony choć w części :)
prezes pewnie wrzuci fotki :)
pozdrawiam i do zobaczenia ludziska na Bacowaniu za tydzień :)
Krysia
Posty: 125
Rejestracja: 02 sty 2007 01:00

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Krysia »

Chciałabym z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do podźwignięcia Jasienia z fatalnego stanu, w jakim się znajdował: chłopakom z okolicy, przewodnikom, sympatykom, obecnym i byłym kursantom.
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Dzik »

Jak poszło? Wrzućcie jakieś zdjęcia, jak teraz Jasień dumnie wygląda:)
Ja całą sobotę żałowałem że nie mogłem być z Wami, no ale siła wyższa...
lechu
Posty: 201
Rejestracja: 18 gru 2007 01:00
Lokalizacja: z Mełty

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: lechu »

Poszło dobrze.
Główne roboty czyli wymiana obu ścian szczytowych oraz podest pięterka zostały zrealizowane. W ścianie szczytowej od strony paleniska jest wprowadzona nawet mała nowinka techniczna w postaci drzwiczek otwieranych przy dużym zadymieniu.

Dziku - wstyd się przyznać, ale nie miałem czasu na robienie zdjęć i ja osobiście nie mam co wrzucić.

Cała nadzieja w Wolfie albo Zarybce - bo to oni głównie dokumentowali.

Fajnie że nas było tyle i już tyle udało się zrobić dobrego dla Jasienia.
Oby ciąg dalszy remontu nastąpił :)
Wolf
Posty: 341
Rejestracja: 13 gru 2006 01:00
Lokalizacja: Grosse Bäckern

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Wolf »

JUHU

I po remoncie. Napisać mogę, ze wszystkie zaplanowane cele zostały wykonane. Na początek może jednak podziękowania dla wszystkich obecnych na Skalnym, czyli:
Krysi, Zaryby, Staszka Iwańczaka, Byka, Romana, Marka, Michała, Lecha, Borowika, Grzesia oraz dla Kurasia i Młodego, bez których remont nie przebiegłby tak sprawnie.

Generalnie udało nam się wykonać następujące prace:
- wymiana dwóch szczytów oraz wykonanie okna wentylacyjnego w południowym szczycie
- zbicie nowych górnych podestów oraz barierek ochronnych
- wykonanie dolnych podestów, półeczek i dosztukowanie stopni w schodach
- unowocześnienie źródła wody pitnej

Akcja remontowa zaczęła się w piątek późnym wieczorem, kiedy ciągnikiem zostały wtansportowane deski pod sama bacówkę. Ku naszemu zaskoczeniu siedziała tam ekipa z SKPB Łódź, która była na swoim rajdzie. Wieczorem do Krysi i Wolfa dotarli Paweł „Byku” Szymik oraz chłopaki z kursu: Romek Tkacz, Marek Jadamiec i Michał Mizgała.

Rano zabraliśmy się za impregnacje desek. Ku naszemu zdziwieniu pod bacówke podjechal UAZ z którego radośnie wyskoczył Kuraś z synem. Chłopaki przywiezli ze soba pile spalinową, deski i inny bardzo przydatny sprzęt. Po chwili przybyli Jacek Zachara i Staszek Iwańczak, a poźniej Leszek Zmełty i Tomasz Borowiec z drabinami.
Zdemolowaliśmy stary szczyt, wykonaliśmy nowa żerdz i zaczęliśmy przybijać deski.
Około godz. 14 pojawiła się wesoła ekipa uprawiająca alkoturystykę. Zostali wwiezieni przez Opydów, którzy to caly czas powtarzali „…żeby nikomu nie płacić za wynajem bacówki bo to ich i oni nic od nas nie chcą…”. Nie patrząc na nich robiliśmy swoje. Deski się przybijały, chłopaki montowali podesty, a Zaryba tworzył nowe ujęcie wody.
Wykoncypowaliśmy zrobienie dodatkowej wentylacji w postaci otwieranych drzwiczek zbitych z kilku desek.

Pierwszego dnia udało nam się zbić cały południowy szczyt oraz większą część północego, zrobić główny górny podest.
W niedzielę dokończyliśmy szczyt, górne oraz dolne podesty. Pozbieraliśmy także śmieci i korzystając z dostępności środków zmotoryzowanych część została zwieziona na dół. Reszte pozbieraliśmy i wyrzuciliśmy w Białym.

Osobiście uważam, że zrobiliśmy bardzo dużo i z dumą stwierdzam, że Jasień wygląda o nowe deski lepiej 

Zapraszam więc na Bacowanie oraz Blachowanie na Jasień.

Oto fotorelacja z remontu.

Reszta fotek pod linkami:

http://picasaweb.google.com/MichalWilcz ... ntJasienia

http://picasaweb.google.com/MichalWilcz ... enodzaryby

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka fotek od Zaryby:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Andrzej Konior

Jasieñ

Post autor: Andrzej Konior »

WIELKIE GRATULACJE i az mi wstyd, ¿e tylko 20z³ wrzuci³em do skarbonki (trzeba to nadrobiæ w czasie wigilii ko³owej) ale widzê ci±g pokoleniowy - zosta³a zamontowana klapa dymna o której zapomnieli¶my na etapie wykonywania dach (parê :? lat temu) Jak jeszcze zobaczê semafor przd kiblem ??!! to bêdê ju¿ ca³kiem spokojny o przysz³o¶æ Jasienia.
No i piêkne zdjêcia GRATULUJÊ - Andrzej 8O
Pawel Kosmala

Jasieñ

Post autor: Pawel Kosmala »

Jestem z Was dumny
kamusia
Posty: 20
Rejestracja: 04 cze 2008 01:00

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: kamusia »

Paweł Ty lepiej pakuj plecak i przyjeżdżaj na Bacowanie...oczywiście z Martą i dziećmi. Zapraszamy na trasę 1:-)
FRANEK CHWILA

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: FRANEK CHWILA »

Witam !!!!
23 lata temu powsta³y bazy namiotowe na Wa³ach i Górowej. Nie tylko moim zdaniem by³ to pocz±tek upadku Jasienia. Jak siê pó¼niej na szczê¶cie okaza³o nie pocz±tek koñca.
Do dzi¶ od 23 lat zadajê sobie pytanie: dlaczego baza nie powsta³a wtedy na Jasieniu. Wtedy te¿ ju¿ o to pyta³em ówczesnych organizatorów baz. Uzyska³em odpowied¼, która jednak nie by³a przekonywuj±ca: bo na Jasieniu nie ma tyle wody, by mog³a wystarczyæ na potrzeby wiêkszej liczby turystów. Jak wiem tych "wielu turystów" nigdy siê Wa³y nie doczeka³y. Czy rzeczywi¶cie by³a to jedyna przyczyna ?
Swego czasu spotka³em na Skalnem grupê przewodników z SKPB £ód¼ i mimo has³a ¿e: "wszyscy tury¶ci (lub przewodnicy) to jedna rodzina"
trudno mi by³o siê pogodziæ z tym, ¿e owi przewodnicy reklamowali sza³as jako swój. Nie mogliby tego robiæ, gdyby sza³as nie sta³ przez parê lat opuszczony, bo SKPB Katowice przenios³o siê na Wa³y.
Na szczê¶cie i dzisiejsze pokolenie przewodników z Katowic traktuje to miejsce jak w cytacie: "Bacówka na Polanie Skalne pod Jasieniem, ¶wiête miejsce SKPB Katowice". Na szczê¶cie znów odbywaj± siê tam nie tylko rajdy "Jesienne bacowanie" ale te¿ inne imprezy, przede wszystkich blachowania i tak trzymaæ.
W informacji o akcji remontowej wyczyta³em o "unowocze¶nieniu ¼ród³a wody pitnej". Nie wiem na czym owo unowocze¶nienie polega³o i ile wody jest dzisiaj na Jasieniu. Mo¿e jednak nadszed³ czas by baza istnia³a tam gdzie planowa³ j± prezes SKPB Andrzej Pa³ubicki, gdy w 1976 roku "odkry³" cudownie po³o¿ony sza³as (przepraszam - ¶ciany sza³asu) na polanie Skalne.
Zdajê sobie sprawê, ¿e dzi¶, po tylu latach, z Wa³ami jest zwi±zana pewna grupa osób, dla której przede wszystkim ¶wiête s± Wa³y i do mojej propozycji przeniesienia bazy na Jasieñ podchodzi bardzo, bardzo sceptycznie. Czy jednak za dwa, trzy lata nie bêdzie znowu trzeba remontowaæ dachu na Jasieniu ?, czy ta wspania³a robota w ostatni weekend mia³a na d³u¿sz± metê sens ? Obawiam siê, ¿e za kilka lat "¶wiêto¶æ" Jasienia mo¿e przemin±æ, w przeciwieñstwie do miejsc w których znajduj± siê letnie bazy namiotowe (Górowa, G³uchaczki). Bo w³a¶nie blisko¶æ polany Wa³y powoduje, ¿e zainteresowanie Jasieniem nie zawsze jest w SKPB takie jak w ostatnich latach.
Pozdrawiam serdecznie i ¿yczê udanego "Je(a)siennego Bacowania"
FRANEK CHWILA
Zaryba

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Zaryba »

"unowocze¶nienie ¼ród³a wody pitnej" polega³o na wstawieniu nowej rynny i zabezpieczeniu jej, oraz na zrobieniu obudowy ciurkacza wraz z jamk± do nabierania wody (aby nie bylo motywacji do wkladania brudnych naczyñ do zasadniczego ujêcia). Przed 'unowocze¶nieniem' nie bylo rynny. Zosta³a wyrwana, byæ mo¿e przez quady lub inne wspó³czesne 'nogi' alko- i innych skurwysyturystów. Woda jak przed laty ledwo ciecze, ale po paru minutach da siê nabraæ garnuszek, a jak siê podstawi kocio³ i w miêdzyczasie pójdzie po drzewo, to wracaj±c mo¿na zabraæ nape³niony.
Mnie najbardziej podczas remontu doskwiera³y wizyty kawalkad crossowców, quadowiczów i 4x4. By³em tak wkurzony, ¿e mia³em ochotê zabraæ siê stamt±d i nie robiæ remontu dla bandy gnojków, którzy nie szanuj± chaty i urz±dzaj± libacje. Zreszt± kilkunastu chamów musieli¶my znosiæ przez noc.
Czuli siê "odkrywcami" bacówki, co mnie roz¶mieszy³o do ³ez.
Teraz jestem przera¿ony, ¿e po jednej z takich libacji alkoturystów chata mo¿e sp³on±æ, bo przecie¿ 'fantazja' po alkoholu wzrasta.
Có¿, mimo wszystko czuje siê dobrze, ¿e mog³em znów do³o¿yæ swojej pracy dla Jasienia (mimo wszystko). Ale mam ¶wiadomo¶æ, ¿e wraz z nowymi sposobami u¿ytkowania, jej czas siê mo¿e skoñczyæ.
Kuba
Posty: 236
Rejestracja: 20 mar 2006 01:00
Lokalizacja: Chorzów

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Kuba »

Panowie i Panie,
Szacunek :) Dzięki :)

Pozdrawiam
Kuba
Wolf
Posty: 341
Rejestracja: 13 gru 2006 01:00
Lokalizacja: Grosse Bäckern

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Wolf »

JUHU

Franku, myslelismy o tym, teraz kiedy bacówka podupada wlasnie takie cos jak baza bardzo by sie jej przydala.

Co do wody to myślę, że dałoby się coś zrobić. Leśniczy mówi, że wystarczyłyby 2 kręgi i źródło jak ta lala.
Wydaje mi się, że głównym problemem jest tutaj właściciel. Dość niejasne sytuacje pomiędzy Opydami mogą stwarzać problemy. Oczywiście da się dojść w końcu kto jest prawdzimy właścicielem Jasnienia ale jak to bywa z góralami człowiek nie będzie mądry.
Kolejnym problemem to fakt popularności bacówki. Wiele osób przyjeżdza tam na quadach, samochodami czy innymi środkami transportu aby zrobić sobie libację. W sytuacji kiedy będą musieli zapłacić za nocleg mogą być problemy. Kiedy np na bazie będą 2 dziewczyny z osbady i nikogo więcej przy takiej bandzie 20 narąbanych quadowiczów może nie być ciekawie.
Oczywiście są to tylko przypuszczenia i wcale nie musi tak być, na Wałach czy na Głuchaczkach nie bylo takie sytuacji a tez w sumie mogłaby się zdarzyć. Jednak nasze stałe bazy wrosły już w "krajobraz" i montalność ludzi ale co do Jasnienia to nie jestem pewien.
Zawsze pozostaje przemyśleć tą sprawę :)

Pozdro
ODPOWIEDZ