AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Nasze bazy i chatki (Głuchaczki, Wały, Górowa i Zagroń).

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

Stasiu

Skalne

Post autor: Stasiu »

My¶lê ¿e jasieniowe forum jest takim ma³ym ogniskiem które nie zga¶nie i mo¿e powstanie ma³a zak³adka -Skalne na naszej ko³owej stronie.

W swoim i my¶lê ¿e imieniu jasionowych ludzi dziêkujê Micha³owi za zorganizowanie remontu. Wielk± rado¶ci± jest patrzeæ na entuzjazm Micha³a, Krysi ,Lecha ,Borowika, kursantów, na rado¶æ Zarybki ca³y dzieñ buduj±cego jasieniowe ujêcie wody.
Pragnê podzieliæ siê fragmentem niedokoñczonych wspomnieñ zwi±zanych z górami.

Wspomnienia ,marzenia dedykujê:

Za³o¿ycielom Studenckiego Ko³a Przewodników Beskidzkich

Edkowi, Bogdanowi, Mateuszowi ,Tomkowi ,Drobnej ,Basi Adasiowi , Iwonce Frankowi , Ry¶kowi, Oli ,Teresce, Arturowi,.Oli przekazuj±cym nam tajemnice gór

Filipowi, Ani, Zarybce, Graszcze, Krzysiom, ¦migle ,
Andrzejowi Beacie ,Jackowi oraz tym którzy id± naszymi drogami

Skalne



Tradycyjny kursowy wyjazd z miêdzyl±dowaniem w Suchej Beskidzkiej, kilka godzin pó³snu, czasem przerywanego przez S³u¿bê Ochrony Kolei . Habówka ,Kasina Wielka ,nie wiedzia³em wtedy ,¿e na Jasieñ mo¿e byæ inna ,krótsza droga.
Wej¶cie na ¦nie¿nicê , po nocny w Suchej pozwala rozprostowaæ ko¶ci .Zej¶cie na Gruszowiec ,przed nami Æwilin ,drugie podej¶cie jest prób± czy na pewno chcemy i¶æ na Jasieñ.
Panorama ze szczytu wynagradza nam wysi³ek a kocio³ek ciep³ej pulpy w bacówce koi g³ód .Nisko na horyzontem s³oñce ponagla do szybkiego zej¶cia Kolejne podej¶cie , w prowadzeniu przychodzi na pomoc ksiê¿yc ,pomagaj±c nie tylko wtedy w znalezieniu w³a¶ciwej drogi. Na Skalnym dzwonki oblodzonych ga³êzi buków ,dymi±ca chata, Ciep³e przyjêcie ,wokó³ ogniska grupa niezwyk³ych ludzi. By³a to pierwsza niezapomniana Jasieniowa Noc .
¯yczliwo¶æ naturalna w osobie Drobnej, Basi ,Iwonki pozwoli³y stan±æ bli¿ej ognia . W ¶piewie mo¿na siê schowaæ lecz byæ bardzo blisko, weso³a zabawa blisko¶æ równie¿ g³upich pomys³ów fina³ ,których nie zawsze by³ szczê¶liwy.
Podnios³a atmosfera, której kulminacj± by³o wrêczenie blach przewodnickich po kilku godzinach oczekiwania zwi±zanym z ostatnim zadaniem - odpisaniem rozk³adów jazdy autobusów z okolicznych przystanków Bia³e ,Pó³rzeczki , Lubomierz ... Pamiêtam skupione, zmêczone twarze w bordowych swetrach powtarzaj±ce rotê przysiêgi. Na Skalnym jest jedno ognisko p³on±ce , od kilkudziesiêciu lat podtrzymywane przez SKPB. Do¶wiadczy³em w tym miejscu wielu wzruszeñ ,goryczy Skalne sta³o siê domem w pe³ni tego s³owa znaczeniu ,mieszkaniem rodzin±. Nad ranem przy dogasaj±cym ognisku jest wiêcej miejsca ,i tak wielokrotnie wtedy zbli¿a³em siê do tej cudownej fontanny p³omieni zasypiaj±c na ³awce, jedn± rêk± dok³adaj±c drewno drug± naci±gaj±c na g³owê cienki ¶piwór .Nie by³ to sen, by³a to rzeczywisto¶æ nie raz do szpiku ko¶ci nie pozwalaj±ca zasn±æ. Nie wszyscy wêdruj± po³oninami zielonymi ,których spotka³em wtedy na Skalnym , lecz na niebieskich po³oninach równie¿ p³onie ogieñ do którego zmierzamy.
Proszê was odwiedzaj±cy Jasieñ gospodarze kiedy kto¶ przyjdzie Jasieñ chroni dobrych i z³ych przed ¶wiatem deszczem sob±
Oczarowany tym miejscem mog³em zobaczyæ zaanga¿owanie w postaci zwyk³ych czynno¶ci jak przyniesienie wody z ¼ród³a ,prowadzenie konkursu, drzewo by³o przygotowane .s± to sprawy oczywiste lecz nie zawsze i nie wszêdzie .Dane i mi by³o w³±czyæ w ten ³añcuch. Na Skalne przychodzi siê dobrowolnie i dobrowolne jest równie¿ zaanga¿owanie lub brak w ¿ycie i rzeczywisto¶æ tak by³o prze kilka lat.
Dla jednych znalezienie ciep³ego miejsca blisko ogniska zaspakaja ich potrzeby i w obawie przed jego utrat± trudno siê ruszyæ. Du¿o obserwacji lecz ka¿da z nich radosna smutna mia³a tak± sam± warto¶æ by³a prawdziwa. Skalne jest prawdziw± planet± na Ziemi .Czy tylko zima zbli¿a nas wokó³ ogniska Latem ¶pimy na polanie ³awkach Skalne to nie tylko bacówka ,to równie¿ polana to równie¿ panorama wiêc jakie granice ma Skalne? W zale¿no¶ci od widoczno¶ci i g³êboko¶ci naszego spojrzenia wyobra¼ni marzeñ Na Skalnym jest zawsze wystarczaj±co du¿o miejsca dla wszystkich i jeszcze nie zdarzy³o siê aby brak³o miejsca czasem mo¿e brakn±æ z braku serca .Takie jest moje spojrzenie na góry, nie jest ³atwa realizacja takiego spojrzenia lecz wiem równie¿ ¿e rota przysiêgi to nie tylko s³owa .
Pa¼dziernik wej¶cie przez Wa³y do Jasia ,który dzieli siê chlebem, dostajê chleb na drogê ,która starcza na niejeden g³ód wk³adam jedn± pajdê do kieszeni br±zowej kurtki, ¶liwki do drugiej kieszeni. Pijemy herbatê z kwiatu lipy rosn±cej za oknem, ludzie dobrzy jak chleb, wypiekany na li¶ciach kapusty. Na polanie pod Krzystonowem nie pali siê ju¿ ¶wiate³ko przed zmrokiem dochodzê do grzbietu ¶cie¿ka uczucie bycia u siebie wej¶cie na polanê i rado¶æ spotkania z bacówk± bacówka zawsze cieszy z odwiedzin. Wielokrotne pragnienie bycia samemu , rozpalenie ognia ciep³o ,cicho, wyk³adam chleb, ¶liwki na ³awkê przebudzenie zaskoczenie z pajdy chleba , ¶liwek nie pozosta³ ani okruszek ,nie by³ to dzieñ zaduszny
Oparty o ¶ciany plecami, pod okapem dachu patrzê na ¶cianê deszczu ,têcza nie jest zaskoczeniem na Skalnym

Na Skalnym znajduje siê wilka bacówka gdy trafisz tutaj nie zastaniesz wygód przez szpary w ¶cianach wieje wiatr na twardych deskach doczekasz dnia lecz mo¿esz tutaj przybyæ o ka¿dej godzinie dnia i nocy zawsze zastaniesz otwarte dni wokó³ ogniska górskich wêdrowców mo¿esz spotkaæ tutaj góry je¶li nie obrócisz siê do nich plecami.
Sierpieñ przechodzi przez próg domu ,w koronach drzew przypomina ptakom o czekaj±cej ich podró¿y na po³udnie .Znaj±c drogê przez zielone niebo li¶ci bukowych na granat nieba z b³yszcz±c± galaktyk± Mlecznej drogi. Sza³as chroni przed zamarzniêciem serca , nie chroni jednak przed s³oñcem promyki jego wpadaj± prze szpary w szczycie. Nie jeden raz wiosenny deszcz obudzi³ mnie w ¶rodku nocy, szukaj±c suchego miejsca schodzimy na sama ziemiê. Rozp³akaæ siê w niebo g³osy. Poranna modlitwa w¶ród oszronionych suchych traw ,patrzê na ³añcuch Tatr. Zmarzniête d³onie ogrzewa czerwony kubek gor±cej herbaty. Nikt siê jeszcze nie przebudzi³ .Równie snem wydaje siê dzieñ, w którym spotykasz pierwszy ¶nieg. Nie uda³o siê przej¶æ na palcach po bia³ym oceanie, po pas w bieli ,po uszy w b³êkicie idziemy z Krzy¶kiem na wigiliê w ustach rozgryzaj±c zamarzniêty chleb. Chleba brakowa³o na Skalnym nie jeden raz .
Wrze¶niowa noc ,sza³as pe³en idziemy dalej przez polanê za ko³nierz wpadaj± krople deszczu wielkie jak czere¶nie. Skrzypi±ce drzwi, stukot butów na pode¶cie zapowiadaj± nowych go¶ci Na palcach jednej rêki mo¿na policzyæ tych co nie przypalili butów, woda w kocio³ku kipi z igie³ ¶wierkowych herbata, na sze¶ciu strunach d³onie .Leszczyny laska, czysty wzrok baca i kilka owieczek niespokojnych przy stole na jedno kolano klêcz±c
W Jasieniowy ¶wiat wprowadzi³ nas Mateusz prowadz±cy drug± czê¶æ przej¶cia przewodnickiego z pewno¶ci± przej¶cie w du¿ym stopniu zawa¿y³o na dalszych naszych ko³owych losach ,na naszym ¿yciu , wêdruj±c z Mateuszem nauczyli¶my siê szanowaæ ¶wi±tyniê ogniska , Gorce by³y z nim proste z stu polankami, bryja i rytm wêdrówki , przy du¿ej dyscyplinie ogarnia³ nas swoj± opiek± dyskretnie zara¿aj±c Gorcami , Skalnym. , spali¶my wielokrotnie pod sierpniowym niebem spadaj±cych gwiazd ,mo¿e dlatego tyle naszych marzeñ zosta³o spe³nionych ,by³o równie¿ weso³y kocio³ek pysznych lodów w Szczawnicy na zakoñczenie wêdrówki , to wspólne wêdrownie wiele dni pó¼niej by³o naszym skarbem kiedy mogli¶my nawzajem liczyæ na siebie .
Najwa¿niejszym wydarzeniem ¿ycia Ko³a to blachownie, prze¿ywam na Skalnym wielokrotnie ws³uchany w rotê przysiêgi ,stoj±c blisko ognia bêd±cego ¶wiadkiem naszych s³ów ,bardzo siê ba³em nie zgubiæ trójk±tnej blachy z numerem 148 ,
Kiedy w górach , w kole moje nogi by³y coraz rzadziej postanowi³em zostawiæ blachê na Skalnym zakopan± pod ogniskiem ,zalan± woskiem , wiele razy pó¼niej kusi³o mnie odkopanie ,nie ma jednak powrotu, istnieje droga tylko przed siebie. Czy nie zgubi³em warto¶ci zamkniêtych w
trójk±tnej br±zowej ,bacówce, ogniu?

Kubek ratuje ¿ycie Aby zbudowaæ dom trzeba znale¼æ miejsce nad strumieniem na wzgórzu w sobie dojrzewaj±ce zdanie obumiera ze s³ów.Za chwilê pó³noc.
Nie budz±c nikogo paj±ków równie¿ wychodzê w ¶rodku nocy w góry. G³owê przyk³adam do kory drzew aby rozpoznaæ kolor szlaku : niebieski ,zielony i tak idê do ¶witu . S³oñce jasnym obrusem ¶wiat³a przykry³o okr±g³y stó³.
ulepiony z prochu
ba³wanek ulepiony ze ¶niegu
jeden s³oneczny dzieñ roztopi³ obie postacie

Stasiu z Skalnego
Pawel Kosmala

Jasieñ

Post autor: Pawel Kosmala »

Wow, Stasiu jeste¶ "wielki".

Ciekawe czy pamiêtasz "bacê z Jasienia" w czarnym berecie i koszulce z napisem "J am baca", czytanym przez niektórych "d¿ambaga". Dla mnie to miejsce te¿ jest czym¶ wiêcej ni¿ tylko miejscem w górach, ale chyba nie bardzo potrafiê o tym napisaæ tak jak Ty.

Pozdrawiam wszystkich Pawe³ Kosmala

PS
www.sosnowiec.ptt.org.pl szczególnie polecam "Galeriê filmów" w której znajdziecie ju¿ 3 filmiki z Jasienia
Stasiu

s³owo do Paw³a

Post autor: Stasiu »

Cze¶æ Pawe³
Z wielk± rado¶ci± czytam kilka s³ów od Ciebie ,w których zawartych jest co¶ co równie¿ dla mnie jest bardzo wa¿ne : jasieñ to przedziwne miejsce , które wiele osób z ró¿nych zak±tków uwa¿a za w³asne , bliskie do którego mo¿na przyj¶æ zawsze zastaj±c otwarte drzwi. Tak by³o równie¿ na Rachowcu , klucz dostêpny na miejscu , otwarta chatka Puchatka

Dziêki Pawle za okazan± pomoc w remoncie Jasienia , Micha³ opowiedzia³ mi o pomocy okazanej przez PTT i id±c tym ¶ladem znalaz³em filmy, o których piszesz ,pó¼niej Ciebie na Babiej Górze .

Bacê pamiêtam ale koszulki nie mogê sobie przypomnieæ .


Mam trochê pomys³ów zwi±zanych z Skalnym ale nie chcê aby to by³y s³owa rzucane na wiatr wiêc odezwê siê pó¼niej.

Ps. Po znalezieniu ciebie w internecie wys³a³em SMS na komórkê z strony PTT

Stasiu
Stasiu

Jasieniowi Ludzie

Post autor: Stasiu »

Kilka s³ów podziêkowania dla Kurasia z synem , bez których fachowej rêki , do¶wiadczenia w ciesielce na pewno nie uda³o by siê zrobiæ tak fachowo i tak wiele.W moich remontowych zmaganiach w latach oko³o1989-1991 by³o podobnie ,pomoc okaza³o wiele ludzi nie zwi±zanych formalnie z ko³em ale dla Jasienia po¶wiêcaj±ce swój czas , swoje kilka groszy ,nieraz zwi±zane by³o to z du¿ymi wyrzeczeniami i o tych Jasieniowych Ludziach warto pamiêtaæ .

Stasiu

Ps. Jak skoñczê przygotowaæ krótki film z remontu chcia³bym wys³aæ go Tobie Kura¶ i mam nadziejê do zobaczenia na Skalnym gdy¿ jest jeszcze trochê do zrobienia
Pawe³ Kosmala

Jasieñ

Post autor: Pawe³ Kosmala »

Witam

Stasiu SMS jako¶ nie bardzo chce do mnie dotrzeæ o mo¿e na mejla napisz do mnie pkosmala@o2.pl. My¶lê, ¿e ju¿ trzeba my¶leæ o kolejnych pracach i szukaniu ¶rodków na nie. Moi koledzy nadal s± chêtni pomóc.

Pozdrawiam
kuras
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2008 01:00

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: kuras »

panowie super że udało się coś zrobić aby praktycznie ostatni szałas w beskidzie wyspowym nie zniknął z polany na skalnym...a tak mała poprawka to przy remoncie pomagał mój brat Karol ..... no i chyba zostawiliśmy piłę sztorcówkę z pomarańczową rączką w zamieszaniu jak by ktoś coś wiedział ... a co do przyszłych prac remontowych jestem zawsze na tak... Kuraś
wojtas

no no

Post autor: wojtas »

Jak tak na Was patrzê to a¿ mi ¿al, ¿e nie mog³em tam z Wami byæ. Ale wyrzutów sumienia nie mam, bo robi³em inn±, my¶lê, ¿e wa¿n± dla dobrze pomy¶lanej turystyki robotê. Wolf wie o co chodzi.
Czasy siê zmieniaj±. Na k³ady nie ma rady, choæ nale¿a³oby takiej poszukaæ. S± to przecie¿ pojazdy zmotoryzowane, którymi nie wolno je¼dziæ poza drogami publicznymi. Jak by tak le¶niczego spraw± zainteresowaæ, parê razy wyegzekwowaæ mandaty, to by siê po okolicy rozesz³o, ¿e na Jasieñ nie warto wje¿d¿aæ, bo kasuj±. To pó³¶rodek, ale s³u¿by le¶ne powinny zacz±æ co¶ z tym robiæ.
Pijackie hordy zdarza³y siê ju¿ nie tylko na Jasieniu, równie¿ na Wa³ach. Jest to ryzyko wpisane w nasz± w górach dzia³alno¶æ. Mam wra¿enie jednak, ¿e dostêpno¶æ ¶rodków mechanicznych zwiêksza to ryzyko.
Ale jak ¶piewa³ M³ynarski - róbmy swoje. I Wy to ¶wietnie realizujecie - tak trzymaæ. Dobra robota Wolf. Mam tu nie¶mia³± satysfakcjê, ¿e pod moimi skrzyd³ami stawia³e¶ w turystyce kwalifikowanej pierwsze kroki.
Na Bacowaniu nie uda³o siê byæ, ale mo¿e na blachowaniu... Na ra!
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Dzik »

Przepraszam że tak sprowadzę dyskusję na ziemię, ale chciałem prosić wszystkich, którzy nie oddali jeszcze narzędzi pożyczonych na remont z Głuchaczek, o zrobienie tego. Później wszyscy zapomnimy i narzędzia się stracą. Można to zrobić na Jana, we wcześniej umówionym terminie.
Zaryba

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Zaryba »

Tak ¿e¶ Michale sprowadzi³ sprawê na ziemie, ¿e teraz nikt nie ma odwagi do metafizycznych wynurzeñ!
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Dzik »

Mamy aż pięcioosobowe grono moderatorów - niech się wykażą i mnie osądzą - na Twój wniosek, lub bez niego. Ze swojej strony mogę tylko przeprosić, że przerwałem dyskusję.
Stasiu

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Stasiu »

Dziku!
Nie pozwolê Ciebie przez nikogo s±dziæ ,ani nie masz za co przepraszaæ ,prozê ko³owego ¿ycia znam doskonale i dzieki takim ludziom,którzy pilnuj±,szanuj± i podpisuj± narzêdzia Stare dziady beskidzkie takie jak ja czy Zarybka mog± sobie pokopaæ na Skalnym ,popi³owaæ a to co najbardziej cieszy to ¿e s± ludzie dla których góry to nie tylko wêdrowka lecz równie¿ odpowiedzialno¶æ bliska spojrzeniu na góry jakie jest we mnie.
Jako temat do przemy¶leñ daje kikla s³ów z intencj± aby by³ay na Skalnym
„ Tu zaczyna siê i koñczy naszych marzeñ ¶cie¿ka raz zasta³o i Skalnym mieszka”
Jasieniowy Dach s³owa- Ala Sowula , muzyka -Ruda
Jasieniowi Ludzie
Rozsiani po Polsce, po ¶wiecie ,trafiaj±cy tutaj pierwszy raz lub powracaj±cy z têsknoty za widokiem na Mogielicê ,za skrzypieniem drzwi drewnianego sza³asu , za cisz± , za dymem wyciskaj±cym ³zy z oczu ,za kubkiem gor±cej herbaty podanej ¿yczliwie , za s³oñcem podzielonym na smugi ¶wiat³a przez jasieniowe deski
Przewodnicy ,sympatycy z Studenckiego Ko³a Przewodników Beskidzkich z Katowic . przewodnicy SKPB z £odzi, tury¶ci z SKG z Warszawy, tury¶ci z ró¿nych zak±tków, tury¶ci z Limanowej, Mszany Dolnej ,ludzie mieszkaj±cy w Bia³ym ,Pó³rzeczkach ,Lubomierzu
Jasieñ to przedziwne miejsce zawsze zastaniesz otwarte drzwi niezale¿nie od pory dnia i nocy Jasieñ chroni dobrych i z³ych , nie pytaj±c sk±d jeste¶, dlaczego nie by³o ciebie tak dawno ,nie skar¿±c siê nawet kiedy wyrywasz deskê ,niszczysz .Jasieñ to szczególne miejsce w sercach wielu z nas : kilkana¶cie roczników przewodników odbiera³o swoje trójk±tne blachy przy jasieniowymym ognisku . Ka¿dy z nas ma swoj± w³asn± historiê .
Na Skalnym od kilkudziesiêciu lat stoi sza³as chroni±cy baców z Bia³ego i ich owce .
Od ponad 30 lat sza³asem opiekuje siê SKPB . W czasie kilkudziesiêciu lat by³y poodejmowane wiêksze i mniejsze remonty dziêki którym Jasieñ dotrwa³ do naszych czasów co bêdzie dalej równie¿ od nas zale¿y ,i tak ju¿ wielokrotnie kiedy spróchnia³y dach mocno przecieka³ , ¶ciany zapada³y do ziemi znajdowali siê zapaleñcy i my¶lê ¿e tym razem ,gdy¿ warto aby takie miejsce przetrwa³o.

Kiedy tutaj trafisz postaraj siê zachowaæ szacunek dla nastêpuj±cych zasad:

Ka¿dy znajduje miejsce na nocleg, przy ognisku

Przychodz±cym podaj kubek gor±cej herbaty

Nie wrzucaj do watry ¶mieci
Zostaw porz±dek ,zabierz ¶mieci

Zawsze zostaw trochê drewna dla nastêpnych ,mog±cych dotrzeæ w nocy, w ¶nie¿ycê lub nie maj±cych si³ po ca³odziennej wêdrówce

Szanuj ludzi ¿yj±cych w tych górach
Poszanowanie tego to s³u¿y do spania siedzenia i dachu ,desek w szczytach, nie niszcz pracy innych

Ogieñ zostaw wygaszony ,zamknij za sob± drzwi
Jasieniowi Ludzie pa¼dziernik 2008


Wszystkich zapraszamy na Jasieniowe forum stornie www.skpb.org
Micha³

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Micha³ »

Niedawno ekipa w sk³adzie Micha³ Dro¿d¿owski i Wojtek Opyd przy pomocy traktora ¶ci±gnê³a na Skalnym 4 ¶redniej wielko¶ci suszki. Suszki pociêli¶my, por±bali¶my i u³o¿yli¶my. Mamy nadzieje, ¿e zapobiegnie to dalszej dewastacji wnêtrza bacówki i przerabianiu jej na opa³.
Krysia
Posty: 125
Rejestracja: 02 sty 2007 01:00

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Krysia »

Bardzo się cieszę, że znów znalazł się w pobliżu Skalnego ktoś, kto chce zachować poczciwy Jasień od rozbiórki przez "alkoturystów i innnych"...
Wolf
Posty: 341
Rejestracja: 13 gru 2006 01:00
Lokalizacja: Grosse Bäckern

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Wolf »

Extra Michał, dzieki :) Mam nadzieje, że będziesz na Blachowaniu :)
Paweł
Posty: 1
Rejestracja: 21 wrz 2009 08:47

Re: AKCJA - Uratujmy Jasień - weekend remontowy !!!

Post autor: Paweł »

Witam
Miniony weekend miałem okazję ze znajomymi podziwiać zeszłoroczny trud kolegów. Efekt super, już nie wieje przez ścianę szczytową (chyba, że ktoś "okno" zapomni zamknąć), podest dolny i górny - wypas!!! Górne ujęcie wody - ekstra. Grono z którym byłem postanowiło przyłączyć się do akcji ratowania Jasienia, która mam nadzieję dalej trwa i będzie miała swoją kontynuację.

Pozdrawiam Paweł

PS Kilka fotek z wyjazdu:
http://picasaweb.google.com/pkosmala/Ja ... esien_2009#
ODPOWIEDZ