Egzamin praktyczny 2006

Sprawy Kołowe

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

Kuba
Posty: 236
Rejestracja: 20 mar 2006 01:00
Lokalizacja: Chorzów

Egzamin praktyczny 2006

Post autor: Kuba »

Witam serdecznie, zwłaszcza tych, którzy przystępują w tym roku do praktycznego.
Jako że właśnie z szefem kursu '05 potwierdziliśmy miejsca noclegowe, to chciałbym wszystkim przypomnieć, że:
1. Nasz wewnętrzny egzamin praktyczny odbędzie się w dniach 10-12 listopada, na terenie zachodniej części Beskidów Zachodnich, czyli na obszarze polskich Beskidów wraz z położoną na północ od nich częścią Pogórza Karpackiego na zachód od dolin Białego Dunajca, Raby i Krzyworzeki :)
2. Osoba przystępująca do egzaminu, musi spełnić wymagania:
a) Zdane wszystkie topografie szczegółowe.
b) Zdany egzamin z G.T. Spisza, Orawy i Podhala.
c) Bezpieczeństwo w górach i pierwsza pomoc : zdany egzamin z bezpieczeństwa w górach.
d) Zdany egzamin z historii terenu uprawnień.
e) Zdany egzamin z miast terenu uprawnień.
f) Zdany egzamin z architektury.
3. Zaliczenie egzaminu praktycznego nie "przechodzi" na następny rok.
4. Osobie, która nie zdała egzaminu praktycznego lub jego części (miastówka, góry) przysługuje jeden i tylko jeden termin poprawkowy, potem okazja jest w kolejnym roku.
5. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do szefostwa kursu lub Zarządu.
6. Przypominam, że materiał z zakresu "miastówki" obejmuje nie tylko Żywiec, Bielsko- Białą, Cieszyn i Suchą Beskidzką (o których najczęściej myśli się w czasie przygotowań do egzaminu) ale także leżące na naszym terenie uprawnień Rabkę- Zdrój, Czechowice- Dziedzice, Wisłę, Dobczyce, Skoczów, Strumień, Szczyrk, Kęty, Wilamowice, Andrychów, Wadowice, Maków Podhalański, Oświęcim, Zator, Kalwarię Zebrzydowską, Jordanów, Myślenice, Sułkowice, Ustroń oraz Nowy Targ. W czasie egzaminu każdy będzie miał okazję odwiedzić około trzech z wymienionych miast.
7. Dokładny czas egzaminu (godziny zbiórki itp.) zostaną podane w pierwszych dniach listopada. Szacowany łączny koszt noclegów oraz przejazdów w czasie egzaminu wynosi ok. 60-70zł.
Pozdrowienia
Kuba
agata

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: agata »

Auuu, jak to formalnie i gro¼nie brzmi! :wink:
Trzymam kciuki za egzaminowanych
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: Dzik »

Nie wytrzymam... Który kurs, do początku istnienia Koła, miał wyjazd albo wzmiankę na jakimkolwiek wykładzie na temat Czechowic-Dziedzic albo Zatoru? Wszystkie wyjazdy kursowe jadą w góry co jest oczwywiście bez sensu, bo na praktycznym bez znajomości Czechowic można w góry w ogóle nie wyjść. Trzeba będzie dać sobie spokój w tym roku.
Kuba
Posty: 236
Rejestracja: 20 mar 2006 01:00
Lokalizacja: Chorzów

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: Kuba »

O, przepraszam, ja akurat musiałem oprowadzać po Zatorze raz :)
Po Czechowicach przyznaję, nie zdarzyło mi się. A zawsze się czegoś nowego chętnie dowiem...

Nikt nie wymaga, żebyście oprowadzali nas po każdej z tych miejscowości przez cały dzień z wchodzeniem w każdą bramę. Jednak było nie było są to miasta na terenie uprawnień i trzeba się do nich przygotować przynajmniej na tyle, żeby było na czym oprzeć swój bajer przewodnicki :)

Przytoczone miejscowości leżą na terenie uprawnień, który obowiązuje na egzaminie państwowym. Żeby nikt nie miał żadnych zastrzeżeń wypisałem chyba wszystkie miasta (może poza Świątnikami Górnymi i Skawiną, które w zależności od interpretacji rozporządzenia są lub nie na terenie). W dawniejszych czasach obowiązywała na przykład droga dojazdowa w góry- i opowiadanie zaczynało się w lasach kobiórskich, nie wspominając o Pszczynie, którą i tak trzeba było znać. Obecnie znajomość Pszczyny już nie jest wymagana, ale wymienione miejscowości trzeba sobie powtórzyć, a nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś nie będzie umiał poprowadzić grupy po Wiśle, Wadowicach czy Nowym Targu przynajmniej autokarem.

Nie opisałem tego po to, żeby Was straszyć, ale żeby uniknąć sytuacji, w której ktoś kto ma oprowadzać po mieście stwierdza "ale ja w Bielsku nie byłem, więc nie będę tu prowadził" (a takie sytuacje się zdarzały).

Moja rada: jest internet, są przewodniki, przygotować trzeba sobie krótkie notki i mieć pod ręką. Przecież nikt nie będzie nikogo odpytywał na wyrywki co się działo w latach takich a takich w tej a tej kamienicy w Sułkowicach. Tak się składa, że egzaminatorzy też ludzie.
A za nieznajomość Czechowic- Dziedzic nie oblejesz :)

Pozdrowienia
Kuba
agata

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: agata »

W Czechowicach - Dziedzicach jest.......paskudny smród z rafinerii:) a tak serio to o jednym fakcie trzeba pamiêtaæ--produkuj± tam zapa³ki, a bez tego ¿adna watra nie powstanie;)
Pozdrawiam!
Agata
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: Dzik »

Wszystko fajnie, ale nie odpowiedziałeś Kuba na moje pytanie:
Który kurs, do początku istnienia Koła, miał wyjazd albo wzmiankę na jakimkolwiek wykładzie na temat Czechowic-Dziedzic albo Zatoru?
Mówimy o programie kursu, a nie twoich przygodach.
A żeby móc korzystać z internetu i przewodników nie trzeba się przecież zapisywac na kurs.
Agata: dalej problemy z logowaniem?
Krysia

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: Krysia »

Rozumiem, ¿e poprawno¶æ polityczna nie pozwala pomin±æ tak wa¿nych miast, jak Su³kowice czy Strumieñ, nie mówi±c ju¿ o Wadowicach. :wink: Chcia³abym tylko wspomnieæ, ¿e aby wiedzê sprawdzaæ, trzeba j± najpierw posiadaæ. A poza tym zdrowy rozs±dek podpowiada, ¿eby egzaminowaæ raczej z tego, co przydatne - do jedynej w ¿yciu wycieczki do Zatora mo¿na siê przygotowaæ przed samym wyjazdem. Mogê siê przygotowywaæ z Czechowic-Dziedzic, Wilamowic, a nawet nieszczêsnej Skawiny, lecz co bêdzie ze mnie za przewodnik, je¶li nie bêdê wiedzieæ nic o Babiej ani Pilsku, albo zgubiê siê na amen w Bielsku? :cry:
Chocia¿ nie powinnam siê pewnie odzywaæ, bo i tak moje wymagania egzaminacyjne wynosz± ju¿ oko³o 200% normy...
ulitzka

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: ulitzka »

Gadka szmatka zdacie i ju¿. Tylko siê naumcie a przewodnik te¿ cz³owiek i nie takie egzaminy siê zdawa³o. Powodzenia!!!
Ps. a w Czechowicach mo¿e zwiedziæie rafinierie co?
Jest na ul £ukasiewicza i okropnie ¶mierdzi.
Przypominam ¿e, obowi±zuje na terenia Rafinerii umowa ADR ( o towarach niebezpiecznych)
Ciekwae który przewodnik j± zna? i po co?
Emil Kaptur
Posty: 8
Rejestracja: 08 kwie 2006 01:00
Lokalizacja: raczej Kraków

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: Emil Kaptur »

Ja chętnie bym rafinerię zwiedził... jeszcze nie zwiedzałem rafinerii.
Kuba
Posty: 236
Rejestracja: 20 mar 2006 01:00
Lokalizacja: Chorzów

Praktyczny 2006- szczegóły

Post autor: Kuba »

Witam serdecznie

Kilka spraw technicznych:
Spotykamy się w najbliższy piątek, 10 listopada w Katowicach, o godz. 17.00 w siedzibie Koła na św. Jana 10. Jeżeli ktoś wie, że nie może dotrzeć na tę godzinę, proszę o kontakt ze mną, Mężem lub Prezesem.

W piątek udamy się na teren uprawnień samochodami i środkami komunikacji publicznej. W godzinach wieczornych odbędzie się miastówka (a przynajmniej jej większa część). Nocleg w pewnym miejscu (standard turystyczny- śpiwory!).
W sobotę dalszy ciąg miastówki oraz część terenowa. Wszystkie trasy egzaminacyjne spotykają się na miejscu drugiego noclegu (standard turystyczny- śpiwory!). W późnych godzinach wieczornych nastąpi ogłoszenie wyników.
W niedzielę powrót do domu, będzie również istniała możliwość przeprowadzenia egzaminu poprawkowego.
Jedzenie bierzemy głównie na kanapki, być może nie będzie możliwości ugotowania pulpy na drugim noclegu.Szacunkowy koszt noclegów i przejazdów wyniesie ok. 70zł, być może uda się go obniżyć.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, Zarząd po spotkaniu z komisją szkoleniową, przypomina, że:
1. Egzamin składa się z dwóch niezależnych części- miejskiej i terenowej. Zaliczenia są od siebie niezależne, aby zdać egzamin należy zaliczyć obie części.
2. Egzaminowany nie może w czasie egzaminu korzystać z niedozwolonych pomocy, takich jak skrypty, przewodniki i inne materiały.
3. W czasie egzaminu pytania mające wpływ na ocenę końcową mają prawo zadawać jedynie egzaminatorzy.
4. O długości trwania egzaminów poszczególnych osób decydują egzaminatorzy.
5. W czasie egzaminu nie można korzystać z mapy. Wyjątkiem od tej zasady jest jej użycie jedynie:
a. na początku prowadzenia
b. w sytuacji zmiany wcześniej wyznaczonej trasy
c. na wyraźne zezwolenie egzaminatorów.
6. W czasie egzaminu można korzystać z kompasu w powyższych sytuacjach dotyczących mapy, oraz w przypadku złej widoczności (mgła).
7. Aby przystąpić do egzaminu (zwłaszcza części terenowej), każdy egzaminowany jest zobowiązany posiadać wyposażenie niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki zgodnie z informacjami przekazanymi na szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa w górach. W szczególności przypominamy o obowiązku posiadania
a. Apteczki
b. Latarki
c. Mapy terenu uprawnień
d. Termosu z gorącym napojem
8. Każdy egzaminowany ma prawo do jednokrotnej poprawy nie zdanego egzaminu (części miejskiej, terenowej lub obu) w terminie do 28 listopada.
9. Końcowy wynik egzaminu jest przekazywany uczestnikowi dopiero po konsultacjach egzaminatorów z pełnym składem komisji egzaminacyjnej na mecie egzaminu. Ocena komisji jest ostateczna.

Trzymam za egzaminowanych mocno kciuki.

Pozdrowienia
Kuba
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: Dzik »

I po co Kuba tworzysz do tego osobny wątek?
[Już scaliłem:) - Dzik]
Ostatnio zmieniony 19 gru 2006 22:36 przez Dzik, łącznie zmieniany 2 razy.
krzysiek
Posty: 28
Rejestracja: 18 mar 2006 01:00
Lokalizacja: Żory

Re: Praktyczny 2006- szczegóły

Post autor: krzysiek »

Kuba pisze: W szczególności przypominamy o obowiązku posiadania ... d. Termosu z gorącym napojem
:) a coś na zagrychę ? :)

PS. Trzymam kciuki za wszystkich podchodzących do egzaminu...
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: Dzik »

Doprecyzujcie mi proszę taką rzecz, bo nie chcę jutro znów czekać aż się dogadacie i wymyślicie stosowną podstawę prawną do odpowiedzi: kto ma prawo egzaminować?
Kuba
Posty: 236
Rejestracja: 20 mar 2006 01:00
Lokalizacja: Chorzów

Re: Egzamin praktyczny 2006

Post autor: Kuba »

Egzaminują przewodnicy wyznaczeni do tego przez Zarząd.
To chyba najdokładniejsza definicja, jaką jestem w stanie Ci teraz podać :)
Pozdrawiam
Kuba
Kuba
Posty: 236
Rejestracja: 20 mar 2006 01:00
Lokalizacja: Chorzów

Praktyczny 2006- wyniki

Post autor: Kuba »

Stało się.
W dniach 10-12 listopada odbył się praktyczny.
Nocowaliśmy w PTSMie w Bielsku i w prywatnym schronisku na Trzech Kopcach Wiślańskich. Był to chyba pierwszy egzamin, na którym nie korzystaliśmy z komunikacji publicznej- wszystkie trasy były "samochodowe". Zaczęliśmy w piątek o 17.00 na Jana, egzamin rozpoczął się na trasie dojazdowej i trwał do ok. 22 w sobotę. Warunki były zimowe-np. ok. 40 cm śniegu pod Malinowską Skałą nie zachęcało do wędrowania na azymut. Miasta egzaminu- Cieszyn, Bielsko i Żywiec (a także dzięki uprzejmości niektórych egzaminatorów Czechowice- Dziedzice :D ). Grupy egzaminowe pojechały na Rysiankę (trasa wokół Złatnej), oraz kręciły się w okolicach Kościelca, Malinowskiej Skały, Malinowa i Skrzycznego.
Obrady Komisji trwały wyjątkowo krótko, bo tylko ok. godziny, wyniki ogłaszaliśmy indywidualnie do 2.25.
Do egzaminu przystąpiło 10 osób.
Zdało egzamin (miasto i teren) 6 osób: Piotr Bańczyk, Krystyna Kozioł, Paweł Michałek, Michał Micor, Tomasz Siewniak, Michał Wilczek.
Egzaminowali ich: Bartek Bynowski, Paweł Durzewski, Adaś Kwoczyński, Kuba Pasieka, Jadzia Sobolewska, Ania Trojanowska, Adam Zając. Poza tym obserwatorami byli Racibor Dembowski, Wojtek Lossa, Krzysiu Latosiński, Ela Marciszewska i prezes Harnasi Łukasz Pisarek. W imieniu Zarządu wszystkim, którzy włożyli w praktyczny swoją pracę serdecznie dziękuję.
Mamy nadzieję, że pozostałej części kursantów poszczęści się na poprawce, a wczorajszym zwycięzcom uda się jak najszybciej spełnić wszystkie wymagania "indeksowe".
Pozdrowienia
Kuba
Ostatnio zmieniony 13 lis 2006 10:45 przez Kuba, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ