WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2015

Sprawy Kołowe

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

Agaa
Posty: 1395
Rejestracja: 29 mar 2010 12:23
Lokalizacja: R.Śl.

WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2015

Post autor: Agaa »

REGULAMIN WEWNĘTRZNEGO EGZAMINU PRAKTYCZNEGO

Wewnętrzny egzamin praktyczny odbędzie się w dniach 20-22.11.2015. Wszystkich kandydatów uprasza się o zgłoszenie do Prezes Agnieszki Kalisz-Dzik (tel.660776360). Dodatkowo każdy przystępujący do egzaminu winien przedstawić Zarządowi Koła do 18.11.2015 indeks z potwierdzonymi zaliczeniami egzaminów cząstkowych. 
Zebranie Zarządu odbędzie się w środę 18.11.2015 o godz. 18:30 w siedzibie Koła

Informacje o Egzaminie: 
1. Wewnętrzny egzamin praktyczny odbędzie się na terenie całych Beskidów, czyli obszarze obejmującym: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Kotlinę Żywiecką, Pasmo Babiogórskie, Działy Orawskie, Beskid Orawsko-Podhalański, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Beskid Mały, Beskid Makowski, Kotlinę Rabczańską, Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką, Beskid Niski, Pieniny, Pogórze Spisko-Gubałowskie, Rów Podtatrzański, wraz z terenem Pogórza Karpackiego określonym podanymi trasami egzaminacyjnymi.

2. Osoba przystępująca do egzaminu, musi spełnić następujące wymagania: 
a) uzyskać odpowiednią ilość punków za wyjazdy szkoleniowe i prowadzenie – określone przez regulamin kursu, oraz wymaganą frekwencję na wykładach szkoleniowych, 
b) posiadać zdane wszystkie egzaminy cząstkowe, potwierdzone odpowiednimi wpisami w indeksie, 
c) mieć odbytą praktykę przewodnicką, zaliczone bazowanie, INO, autokarówkę, szkolenie GOPRowskie oraz przejście przewodnickie, potwierdzone wpisami do indeksu, 
d) posiadać pozytywną opinię szefostwa kursu. 

3. Egzamin składa się z trzech niezależnych części: 
- terenowej, 
- miejskiej, 
- "autokarowej". 
Zaliczenia są od siebie niezależne, aby zdać egzamin należy zaliczyć wszystkie części. 

4. W czasie egzaminu pytania mające wpływ na ocenę końcową mają prawo zadawać jedynie egzaminatorzy. 

5. O długości trwania egzaminów poszczególnych osób decydują egzaminatorzy. 

6. Egzaminowany nie może w czasie egzaminu korzystać z niedozwolonych pomocy, takich jak skrypty, przewodniki i inne materiały. 

7. W czasie egzaminu nie można korzystać z mapy. Wyjątkiem od tej zasady jest jej użycie jedynie: 
a) na początku prowadzenia 
b) w sytuacji zmiany wcześniej wyznaczonej trasy 
c) na wyraźne zezwolenie egzaminatorów. 

8. W czasie egzaminu można korzystać z kompasu w powyższych sytuacjach dotyczących mapy, a także w przypadku ograniczonej widoczności (mgła). 

9. Aby przystąpić do egzaminu, każdy egzaminowany jest zobowiązany posiadać wyposażenie niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki zgodnie z informacjami przekazanymi na szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa w górach. W szczególności przypominamy o obowiązku posiadania: 
a) apteczki 
b) latarki 
c) mapy terenu uprawnień 
d) termosu z gorącym napojem 

10. Zaliczenie egzaminu praktycznego lub jego część nie obowiązuje w następnym roku kalendarzowym. 

11. W przypadku niezaliczenia pierwszego terminu egzaminu wyznaczonego przez Zarząd Koła, egzaminowanym przysługuje termin poprawkowy w terminie do trzech tygodni od ogłoszenia wyników. Termin egzaminu poprawkowego ustala Zarząd Koła. 
Do terminu poprawkowego dopuszczone mogą być jedynie osoby, które nie zaliczyły pierwszego terminu lub jego części. Egzamin poprawkowy obejmuje tylko niezaliczone części z pierwszego terminu. 

12. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i pytań należy zwrócić się do Zarządu Koła. 

13. Końcowy wynik egzaminu jest przekazywany uczestnikowi dopiero po konsultacjach egzaminatorów z pełnym składem komisji egzaminacyjnej na mecie egzaminu. Ocena komisji jest ostateczna. W trakcie egzaminu poprawkowego, wynik przekazywany jest zarówno po części terenowej, "autokarowej", jak i po części miejskiej. 

14. Egzaminują przewodnicy wyznaczeni do tego przez Zarząd. 

15. Materiał z zakresu "miastówki" obejmuje nie tylko Żywiec, Bielsko- Białą, Cieszyn i Suchą Beskidzką (o których najczęściej myśli się w czasie przygotowań do egzaminu), ale także pozostałe miasta leżące na terenie całych Beskidów wraz z terenem Pogórza Karpackiego określonym trasami egzaminacyjnymi. 

16. Po zaliczeniu wszystkich części egzaminu praktycznego, egzaminowany zyskuje możliwość dołączenia do członków Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach oraz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu, umożliwiające przystąpienie do egzaminu państwowego na przewodnika beskidzkiego. 

Dodatkowe informacje: 

17. Szefostwo kursu zobowiązane jest do przeprowadzenia pierwszego terminu egzaminów cząstkowych, które występują w formie pisemnej, do miesiąca przed pierwszym terminem egzaminu praktycznego. Poprawki ww. egzaminów cząstkowych leżą w gestii kursantów. 
Egzaminy muszą być zaliczone do pierwszego terminu egzaminu praktycznego (patrz 'wstęp'.) 

18. Terminy ustnych egzaminów cząstkowych uzgadniane są indywidualnie przez kursantów z egzaminatorami. Egzaminy te muszą być zaliczone do pierwszego terminu egzaminu praktycznego (patrz 'wstęp") 

19. W piątek zdający wraz z egzaminatorami udają się na teren uprawnień samochodami. Dzień ten poświęcony jest na dojazd na miejsce noclegowe połączony z częścią miastową i / lub "autokarową". Noclegi mają miejsce w lokalizacji nieznanej uprzednio egzaminowanym (standard turystyczny- śpiwory!). 
W sobotę dalszy ciąg egzaminu - część terenowa. 
W niedzielę część miastowa oraz "autokarowa" egzaminu. 
Podane ramy czasowe poszczególnych części egzaminu są jedynie orientacyjne. Interpretacja i dokładny przebieg egzaminu zależy od egzaminatorów. 

20. Część terenowa obejmuje poruszanie się w terenie górskim, w szczególności poza wytyczonymi szlakami turystycznymi oraz wykorzystanie wiedzy z zakresu terenoznawstwa, pierwszej pomocy przedmedycznej, metodyki prowadzenia grupy. 
Część "autokarowa" obejmuje prowadzenie pojazdu egzaminacyjnego w pozycji pilota / przewodnika. Oceniana jest metodyka, przygotowanie merytoryczne, orientacja w terenie. Szczególna uwaga zwracana jest na obszary pozornie "martwe" krajoznawczo - odcinki poza miastami, przejazdy między miejscowościami, drogi leśne, etc. 
Część miejska obejmuje poruszanie się z grupą po mieście. Oceniane są metodyka, przygotowanie merytoryczne oraz orientacja w terenie miejskim. 

21. Tydzień przed rozpoczęciem egzaminu, egzaminowani zostaną poinformowani o ramowym przebiegu 5 tras egzaminacyjnych. Część miejska i "autokarowa" egzaminu odbędzie się zgodnie z jedną z podanych tras. 

22. Podsumowanie egzaminu oraz ogłoszenie wyników odbędzie się w niedzielę (trzeciego dnia egzaminu), w godzinach wieczornych w siedzibie Koła. Miejsce ogłoszenia wyników może zostać zmienione przez Zarząd Koła na wniosek egzaminatorów. 

23. Szacowany łączny koszt noclegów oraz przejazdów w czasie egzaminu wynosi ok. 75 - 150 PLN i może ulec zmianie.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2015 16:54 przez Agaa, łącznie zmieniany 2 razy.
Agaa
Posty: 1395
Rejestracja: 29 mar 2010 12:23
Lokalizacja: R.Śl.

Re: WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2015

Post autor: Agaa »

TRASY EGZAMINACYJNE

1. Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Sucha Beskidzka – Chochołów – Zakopane – Ludźmierz – Nowy Targ – Rabka Zdrój – Mszana Dolna – Dobczyce – Wadowice – Katowice

2. Katowice – Skoczów – Cieszyn – Ustroń - Wisła – Istebna – Milówka – Żywiec – Jeleśnia – Sucha Beskidzka – Jordanów – Tokarnia – Myślenice – Lanckorona – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Andrychów – Kęty – Katowice

3. Katowice – Zator – Wadowice – Maków Podhalański – Rabka Zdrój – Limanowa – Nowy Sącz – Łącko – Szczawnica – Niedzica – Nowy Targ – Zubrzyca – Bielsko-Biała – Katowice

4. Katowice – Oświęcim – Kalwiaria Zebrzydowska – Myślenice – Limanowa – Grybów – Krynica Zdrój – Rytro - Stary Sącz – Rabka Zdrój – Katowice

5. Katowice – Mysłowice – Oświęcim – Międzybrodzie Bialskie – Żywiec – Węgierska Górka – Jeleśnia – Lachowice – Grzechynia – Jabłonka – Waksmund – Tomice – Wygiełzów – Chełmek – Tychy - Katowice

Rozpoczęcie egzaminu planowane jest w piątek na godz. 17:30 w siedzibie Koła
MagdaRz
Posty: 77
Rejestracja: 15 kwie 2014 19:51

Re: WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2015

Post autor: MagdaRz »

Wybiera się ktoś na egzamin własnym wozem i ma miejsce, żeby przygarnąć kolejnego obserwatora?
Paweldz
Posty: 32
Rejestracja: 24 mar 2014 22:07
Lokalizacja: Jeleśnia

Re: WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2015

Post autor: Paweldz »

udało się zdać Karpaty i Miasta, tak że wracam do walki w najbliższy weekend :smile:
dor_ty
Posty: 264
Rejestracja: 19 mar 2014 21:50

Re: WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2015

Post autor: dor_ty »

Paweł, trzymamy kciuki :)
Shepard
Posty: 160
Rejestracja: 17 lut 2014 20:41
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2015

Post autor: Shepard »

Kiedy można spodziewać się podsumowania kosztów za przejazdy na ostatnim egzaminie?
Paweldz
Posty: 32
Rejestracja: 24 mar 2014 22:07
Lokalizacja: Jeleśnia

Re: WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2015

Post autor: Paweldz »

kiedy można się spodziewać inf. odnośnie egzaminu poprawkowego kiedy i gdzie się spotykamy ?
Agnieszka
Posty: 884
Rejestracja: 26 cze 2008 01:00

Re: WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2015

Post autor: Agnieszka »

Zobacz prosze wiadomości prywatne.
ODPOWIEDZ