KONKURSY dla wszystkich

Sprawy Kołowe

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

Roman Sojda
Posty: 456
Rejestracja: 08 mar 2016 20:41

KONKURSY dla wszystkich

Post autor: Roman Sojda »

Zarząd SKPB Katowice ogłasza rozpoczęcie dwóch konkursów: literackiego i fotograficznego. Poniżej zasady tych konkursów.

Zarząd SKPB ogłasza rozpoczęcie konkursu literackiego
Konkurs jest literacki, więc nagradzać będziemy (tak, będą nagrody!) krótką formę literacką poświęconą Beskidom (i Bieszczadom oczywiście też).
Najpierw kilka wymogów formalnych
Wasza twórczość powinna zmaterializować się w formie opowiadania, wspomnień, rozważań - generalnie prozy zajmującej objętość jednej strony formatu A4, zapisanej w języku polskim czcionką wielkości 10 punktów (najlepiej Calibri, ale może być Times New Roman lub Arial) i zawierającej do ok. 5800 znaków (plus spacje) upakowanych w nie więcej niż ok. 80 wierszy przy standardowych marginesach. Interlinia ma być pojedyncza, a odstępy zerowe. Format pliku musi być edytowalny, najlepiej .doc lub podobny.
O czym możecie pisać
O wszystkim co ma jakiś solidny związek z Beskidami, z Waszymi wędrówkami po tych górach lub planami turystycznymi. Możecie pisać poważnie lub niefrasobliwie, o rzeczach śmiesznych lub smutnych, możecie poruszać rzeczy istotne albo zupełnie błahe. Napiszcie np. o tym co Was pcha w góry, czy związek z nimi to miłość od pierwszego wejrzenia, która rozgorzała nagle, czy może jest to wyrachowane małżeństwo z rozsądku.
Czego nie robić
Nie należy robić masakrycznej ilości błędów ortograficznych (są słowniki ortograficzne w edytorach tekstów, w książkach, w ostateczności ktoś inny może sprawdzić Wasz tekst), nie należy zapominać o polskich znakach diakrytycznych (te wszystkie ą, ć, ę, ł itd.), nie należy też używać w tekście emotikonów (zapomnijcie o buźkach, uśmieszkach i serduszkach). Takie niedociągnięcia, jeśli będą sporadyczne, poprawimy za Was, ale większa ich ilość spowoduje zaznaczenie pliku i użycie klawisza „delete”. Nie będziemy natomiast ingerowali w Wasz styl.
Kto może startować
Wszyscy, którzy poczują wenę i zdążą z nadesłaniem pracy, pod adres e-mail konkurs.literacki.skpb@gmail.com do 14 maja 2018, godz. 8.00. Każdy uczestnik może przysłać tylko jedną pracę. Z udziału w konkursie są wykluczeni członkowie zarządu SKPB i jurorzy.
Co z tymi nagrodami?
Jury wybierze jedno, najwyżej ocenione dzieło, które zostanie opublikowane na łamach śpiewnika wydanego z okazji 55-lecia SKPB Katowice. Autor nagrodzonej pracy dostanie jeden śpiewnik na pamiątkę i do tego drobny upominek rzeczowy. Jury może dodatkowo nagrodzić też inne prace.

Zarząd SKPB ogłasza rozpoczęcie konkursu fotograficznego.
Nasze Koło ma w nazwie Beskidy, więc zdjęcia powinny być poświęcone Beskidom lub Bieszczadom.
Wymogi formalne
Każdy uczestnik może przesłać jedno lub dwa zdjęcia w postaci pliku cyfrowego. Rozdzielczość powinna pozwolić na druk dzieła bez straty jakości na formacie A4. Preferowany format pliku jpg. Każde zdjęcie powinno być opisane wg schematu: autor, gdzie i kiedy wykonano zdjęcie i co przedstawia.
Tematyka prac
Tematyka prac powinna mieć mocny związek z Beskidami, może to być klasyczna panorama, impresja górska, jakieś zwierzę lub roślina kojarzona z Beskidami, pamiątka historyczna itp., może też być to zdjęcie reportażowe. Przyjmujemy dzieła czarno-białe i kolorowe.
Czego nie robić
Dyskwalifikujące będzie wysyłanie zdjęć cudzych, „polepszanie” zdjęcia w programie graficznym polegające na kreowaniu rzeczywistości (tzw. „fotoszopki”, np. z dodanymi niedźwiedziami jedzącymi Wam z ręki), odpuście sobie też wszelkiej maści selfiki i sweet focie, nawet te robione na tle najbardziej bajecznego krajobrazu.
Jeszcze trochę formalności
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, poza członkami zarządu SKPB i jurorami. Prace należy nadsyłać pod adres e-mail konkurs.foto.skpb@gmail.com do 14 maja 2018, godz. 8.00. Każdy uczestnik może przysłać najwyżej dwa zdjęcia.
Nagrody
Najwyżej ocenione zdjęcie zostanie opublikowane na łamach śpiewnika wydanego z okazji 55-lecia SKPB Katowice. Autor nagrodzonej pracy dostanie jeden śpiewnik na pamiątkę i do tego drobny upominek rzeczowy. Jury może dodatkowo nagrodzić też inne prace.

Zapraszamy do udziału.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2018 18:19 przez Roman Sojda, łącznie zmieniany 1 raz.
Shepard
Posty: 160
Rejestracja: 17 lut 2014 20:41
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: KONKURSY dla wszystkich

Post autor: Shepard »

Łohoho, fajna inicjatywa :)
Lorenzo
Posty: 452
Rejestracja: 11 mar 2008 01:00
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: KONKURSY dla wszystkich

Post autor: Lorenzo »

z tymi nagrodami to tak nie przesadzajcie.. :P
Agu_Agata
Posty: 69
Rejestracja: 23 lut 2017 18:01
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: KONKURSY dla wszystkich

Post autor: Agu_Agata »

Czy w grę wchodzi proza poetycka? Czy tekst ma być czysto realistyczny, czy w realia beskidzkie można wpleść elementy fantastyczne?
Roman Sojda
Posty: 456
Rejestracja: 08 mar 2016 20:41

Re: KONKURSY dla wszystkich

Post autor: Roman Sojda »

Czy w grę wchodzi proza poetycka?
Tak
Czy w realia beskidzkie można wpleść elementy fantastyczne?
Tak
Roman Sojda
Posty: 456
Rejestracja: 08 mar 2016 20:41

Re: KONKURSY dla wszystkich

Post autor: Roman Sojda »

Zatroskanego kolegę, który przestrzegał nas przed przesadzaniem z nagrodami oraz wszystkich zainteresowanych informuję, że "drobnymi upominkami", które można będzie otrzymać za zwycięstwo w konkursach, będą bony prezentowe wartości 100 zł. Bony można będzie zrealizować w jednym z katowickich sklepów turystycznych.
Roman Sojda
Posty: 456
Rejestracja: 08 mar 2016 20:41

Re: KONKURSY dla wszystkich

Post autor: Roman Sojda »

Przypominamy, że w połowie maja zakończą się nasze dwa konkursy: literacki i fotograficzny. Na zwycięzców czekają nagrody: bony prezentowe ufundowane przez sklep turystyczny Tuttu w Katowicach oraz książki (m.in. przewodniki po górach Rumunii i Słowenii) Wydawnictwa Sklepu Podróżnika. Najlepsze prace zostaną wydrukowane w naszym śpiewniku, który planujemy wydać jesienią tego roku. Długi weekend przed nami, poszukajcie inspiracji literackich bądź tematu fotograficznego podczas górskich wędrówek.
Zasady konkursów są w poście rozpoczynającym ten temat.
Roman Sojda
Posty: 456
Rejestracja: 08 mar 2016 20:41

Re: KONKURSY dla wszystkich

Post autor: Roman Sojda »

Wyniki w temacie: KONKURSY, są wyniki.
ODPOWIEDZ