Beskidzka zapora do rozbiórki

Inne sprawy nie ujęte w poprzednich forach

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

ODPOWIEDZ
Roman Sojda
Zarząd Koła
Posty: 336
Rejestracja: 08 mar 2016 08:41

Beskidzka zapora do rozbiórki

Post autor: Roman Sojda » 11 cze 2019 04:39

I to gdzie, w Beskidzie Małym!
Jak donoszą media i bardziej fachowe portale (https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiad ... -rozbiorki) "Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zostało zobligowane do rozbiórki zbiornika Wilkówka w Wilkowicach. Decyzję taką podjął Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, motywując ją nieodpowiednim stanem technicznym zapory czołowej zbiornika. To pokłosie zagrożenia, jakie powstało w maju wskutek ulewnych deszczy, gdy potok Wilkówka wylał i w szybkim tempie wypełnił zbiornik, grożąc przerwaniem korony zapory."
i dalej:
"Zapora na Wilkówce powstała w 2013 r. Jej podstawowym zadaniem miało być piętrzenie wody dla celów pitnych oraz służenie rezerwą w razie wezbrań i powodzi. Zbiornik – z uwagi na liczne wady konstrukcyjne – nie spełnił swoich funkcji."

Z innych źródeł (http://bielsko.mamnewsa.pl/gospodarka/z ... -rozbiorki) wynika, że po majowych obfitych opadach zbiornik napełnił się samoczynnie, a ze względu na stwierdzone wcześniej wady konstrukcyjne i możliwość katastrofy budowlanej zarządzono ewakuację blisko 100 osób. Decyzję o rozbiórce podjął Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach.

ODPOWIEDZ