OpenStreetMaps

Inne sprawy nie ujęte w poprzednich forach

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

OpenStreetMaps

Post autor: Dzik »

Map myślę nie trzeba nikomu przedstawiać. Oczywiście zależy to od rejonu, ale je jestem zaskoczony coraz bardziej ich dokładnością. Dylemat mam za to inny - jaką aplikację do korzystania z OpenStreetMaps polecacie na telefon z androidem? Bo zupełnie się na tym nie znam, a chodzenie z komputerem po lesie to trochę bez sensu.

Mam nadzieję, że mnie ortodoksi nie zakrzyczą za założenie takiego tematu. Ale żeby nie było - z map elektronicznych można też korzystać bez użycia GPSa, jest to nawet o wiele zabawniejsze i zdrowsze (bo się człowiek nie denerwuje brakiem zasięgu)
jarekkacy
Posty: 76
Rejestracja: 05 kwie 2015 10:07

Re: OpenStreetMaps

Post autor: jarekkacy »

s.k.
Posty: 122
Rejestracja: 13 mar 2012 10:54

Re: OpenStreetMaps

Post autor: s.k. »

stwórz najprostszego html'a, osadź w nim obiekt leaflet (java script) i baw się ;)
Damian2
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2012 15:08
Lokalizacja: Jaworzno

Re: OpenStreetMaps

Post autor: Damian2 »

OsmAnd.
Czarek
Posty: 191
Rejestracja: 31 mar 2015 11:51
Lokalizacja: Katowice Giszowiec

Re: OpenStreetMaps

Post autor: Czarek »

Było kiedyś postulowane aby na kursie przewodników były ćwiczenia z korzystania z map elektronicznych i GPS - przecież to nie grzech. Może warto to zrobić.
Ostatnio na wycieczce klasowej (gimnazjum) byłem jedyny, który nie włączył GPS.
f_ranek
Posty: 303
Rejestracja: 02 kwie 2009 08:49
Lokalizacja: Kurs Szarańczowy
Kontakt:

Re: OpenStreetMaps

Post autor: f_ranek »

Czasem przydaje się możliwość ściągnięcia map offline: http://www.openandromaps.org/en/
maticus
Posty: 777
Rejestracja: 16 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice

Re: OpenStreetMaps

Post autor: maticus »

Jest jeszcze f-droid ( https://f-droid.org/ ) i OsmAnd~ tamże, czyli wersja nie wymagająca płatności z góry przez google play, tylko normalnie jak to w świecie foss-a się przyjeło - dotujesz "ręcznie" jeśli chcesz coś wesprzeć :-) Przynajmniej można potestować plugin map wysokościowych. Ale tak czy tak OsmAnd wydaje mi się strasznie zasobożerny (co się wprost przekłada na bateriożerność).

BTW. Się podłączę z tematem pokrewnym - potrzebuję map z rozróżnieniem rodzaju roślinności pola/lasy w Alpach, niestety openstreetmaps ma często białe dziury. Zostają mi tylko jakieś rastry do kupienia w absurdalnych cenach (bo niestety potrzebuję sporej powierzchni) czy jest jakaś sensowna alternatywa?
jolka
Posty: 298
Rejestracja: 15 mar 2013 16:13
Lokalizacja: Burkersdorf

Re: OpenStreetMaps

Post autor: jolka »

maticus pisze:potrzebuję map z rozróżnieniem rodzaju roślinności pola/lasy w Alpach, niestety openstreetmaps ma często białe dziury.
Nie wiem dokładnie czy jest tam to, co potrzebujesz, ale poszukaj tutaj: http://doc.arcgis.com/en/living-atlas/# ... l&area=All - mają kilka fajnych kompozycji. Jeśli ściągniesz sobie darmową wersję ArcGIS-a (na 60 dni) to możesz sobie pobrać niektóre mapki. A tak to w przeglądarce robić różne kompozycje.

Sprawdzę jeszcze, bo nie wiem, czy DG (albo jakiś inny dostawca) nie wypuściło ostatnio jakichś darmowych wielorozdzielczych rastrów (a tam można śmiało bawić się w rozróżnianie roślinności). Coś mi się o uszy obiła taka informacja ;)
maticus
Posty: 777
Rejestracja: 16 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice

Re: OpenStreetMaps

Post autor: maticus »

http://www.arcgis.com/home/webmap/viewe ... ad4afb80ad

Dzięki!
Teraz tylko wyciąć, przekonwertować, meh, chyba nie uniknę nauki ArcGISa ;-)
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: OpenStreetMaps

Post autor: Dzik »

Przede wszystkim dziękuję za wszelkie rady. Trochę się pobawiłem.
- OsmAnd(~) faktycznie jest zasobożerny, co w moim wolnym telefonie oznacza, że każde powiększenie/przesunięcie mapy przerysowuje się kilkanaście sekund.
- Locus - ma wszystko, poza łatwym zapisywaniem map do użytku offline (bedę musiał spróbować http://www.openandromaps.org/en/ )
- MagicEarth - ma wszystkie zalety (szybki, łatwe ściąganie offline całych krajów, nawigacja głosowa do auta), poza zasadniczą wadą: brak poziomic i ukształtowania terenu
- OfflineMaps - rzecz naprawdę ciekawa. W ogóle nie obsługuje map wektorowych, pozwala za to ściągnąć kafelki wybranego przez siebie obszaru. Najciekawszy jest za to wybór map, które można ściągać, wyświetlać, nawet kilka na raz, w półprzezroczystych warstwach: OSM, Google (w tym satelita), Bing i wiele innych niszowych, w tym radzieckie wojskowe mapy topograficzne całego Sojuza z przyległościami (np. Катовице), czy OSM kolejowe i morskie. Do szczęścia brakuje może tylko WIGówek. Są też austriackie mapy Kompass - może Mati Ci się to przyda.
jarekkacy
Posty: 76
Rejestracja: 05 kwie 2015 10:07

Re: OpenStreetMaps

Post autor: jarekkacy »

Dzik pisze: - Locus - ma wszystko, poza łatwym zapisywaniem map do użytku offline (bedę musiał spróbować http://www.openandromaps.org/en/ )
Używam Locus Map (wersji płatnej) i z mapami offline nie ma żadnego problemu.
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: OpenStreetMaps

Post autor: Dzik »

Ale jak to robisz? Kupujesz całą mapę wektorową w Locus Store, czy każesz mu zapisać dany obszar kafelek?
jarekkacy
Posty: 76
Rejestracja: 05 kwie 2015 10:07

Re: OpenStreetMaps

Post autor: jarekkacy »

Dzik pisze:Ale jak to robisz? Kupujesz całą mapę wektorową w Locus Store, czy każesz mu zapisać dany obszar kafelek?
Całą mapę wektorową danego kraju.
Koszty to ok 30,-zł za Locus i średnio ok 1,- zł , 2,- zł za mapę
maticus
Posty: 777
Rejestracja: 16 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice

Re: OpenStreetMaps

Post autor: maticus »

Dzięki za info o OfflineMaps, pobawię się.

Napotkałem jeszcze OruxMaps jako konkurencję Locusa, ale nie testowałem (jeszcze).
Baker
Posty: 1847
Rejestracja: 08 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: OpenStreetMaps

Post autor: Baker »

Moi Ukraińcy korzystają z OziExplorer
ODPOWIEDZ