Co właściwie daje kurs?

Wszyskto o kursie. Wykłady, wyjazdy i inne sprawy kursowe.

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

grot
Posty: 1
Rejestracja: 21 sty 2013 22:25
Lokalizacja: Gliwice

Co właściwie daje kurs?

Post autor: grot »

Witam,

Zastanawiam się nad wzięciem udziału w kursie, być może moje pytanie jest głupie lub zostało już zadane. Niestety odpowiedzi na nie nie znalazłem. Co w praktyce daje ukończenie kursu bo nie za bardzo rozumiem. Po ukończeniu kursu istnieje też możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego, czym różnią się uprawnienia po kursie studenckim od tych po egzaminie państwowym? Czy ktoś jest w stanie dokładnie podać mi co daje jedno i drugie.
Z góry dziękuje.
Baker
Posty: 1847
Rejestracja: 08 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: Baker »

Krótko mówiąc: żeby podejść do egzaminu państwowego trzeba ukończyć kurs. Dopiero z papierkiem poświadczającym ukończenie takowego można podchodzić do egzaminu organizowanego przez Urząd Marszałkowski.
Dorrota
Posty: 1057
Rejestracja: 11 mar 2012 20:05
Lokalizacja: Suszecka metropolia

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: Dorrota »

A zdany egzamin państwowy pozwala na prowadzenie wycieczek komercyjnych. Nie wystarczy tylko ukończenie kursu. Czy jakoś tak mi to tłumaczyli... :wink:

P.S. Nad wzięciem udziału w kursie radzę się nawet nie zastanawiać, tylko brać! Spróbować nie zaszkodzi. Żadnych poważnych konsekwencji się nie ponosi poza trwałym uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym.
Karweta
Posty: 1464
Rejestracja: 25 paź 2009 21:59
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: Karweta »

Popatrz na dwie sprawy:
1) ilu jest członków Koła, a ilu jest przewodników państwowych? Stosunek liczebny jest jakiś taki... No, miażdząco elitarny dla nas :)

2) kurs, poza możliwością podejścia do państwówki, daje Ci wiaderko znajomych. Dla większości moich znajomych w Kole blacha (przynajmniej do pewnego momentu) była sprawą drugorzędą. Ba - są ludzie, którzy są wiecznymi kursantami i do blachy im się nie spieszy.

A jak lubisz chodzić po górach, podczas gdy Twoi znajomi nie lubią, w zasadzie nie masz się nad czym zastanawiać: przyjdź. Nawet jeżeli nie zrobisz blachy, to zostanie Ci grono znajomych, nie tylko zapaleńców gór, ale i różnych innych :)
francesco
Posty: 127
Rejestracja: 29 mar 2011 21:26

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: francesco »

Z formalnego punktu widzenia:

1) Zdanie egzaminu państwowego [blacha państwowa] - licencja na komercyjne oprowadzanie wycieczek po górskim terenie uprawnień (obecnie całość polskich Beskidów). Bez licencji nie wolno wykonywać czynności przewodnickich. Oprócz tego zniżki w obiektach pttk.

2) Zdanie egzaminu wewnętrznego-kołowego [blacha trójkątna przewodników kół studenckich] - żadnych państwowych uprawnień, zniżki w bazach studenckich kół przewodnickich

Aby móc podejść do egzaminu państwowego, należy ukończyć kurs. Kursy organizują m.in. studenckie koła przewodników lub oddziały pttk. Kursy, prowadzone przez te dwa podmioty, różnią się od siebie długością trwania, charakterem i przygotowaniem merytorycznym. Te w kołach studenckich trwają dłużej, bo zawierają więcej niż minimum określone ustawą, dają więcej możliwości ćwiczeń praktycznych = więcej wyjazdów szkoleniowych oraz zawierają istotny komponent nawiązywania trwałych relacji osobowych, co z resztą naturalne, gdy spędza się wiele czasu na wspólnych szkoleniach, wykładach i imprezach kołowych.

Krótko mówiąc polecam ;+)
bozek
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2013 00:43

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: bozek »

tez sie nad tym zastanawiałem. szukam aktualnie ludzi, z którymi można pochodzić po górach. nie zależy mi żeby zostać przewodnikiem i nie wiąże z tym swojej przyszłości. Czy można wobec powyższego zapisać się na kurs, darować sobie zapewne bardzo ciekawe wykłady i po prostu podpiąć się od czasu do czasu do kursu? wiem, że akt watra nie ma z tym problemu ale jestem z okolic katowic i byłoby mi po prostu bliżej. słyszałem też niestety wiele negatywnych opinii o waszym kursie i o przewodnikach skpb. mam nadzieje, że to nie do końca prawda co o was mówią :wink:
Baker
Posty: 1847
Rejestracja: 08 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: Baker »

Na pierwszą część Twojego pytania odpowiedź brzmi: TAK!

Na drugą: Każdy ma prawo do swojej opnii. Szkoda, że uwagi krytyczne nie trafiają bezpośrednio do nas, tylko rozchodzą się w 'półświatku'. Ciężko zapobiec ich przyczynom w przyszłości....


P.S. Masz może na imię Oskar?
Ostatnio zmieniony 02 lut 2013 22:42 przez Baker, łącznie zmieniany 1 raz.
Karweta
Posty: 1464
Rejestracja: 25 paź 2009 21:59
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: Karweta »

bozek pisze:słyszałem też niestety wiele negatywnych opinii o waszym kursie i o przewodnikach skpb. mam nadzieje, że to nie do końca prawda co o was mówią :wink:
Mogę zapytać, co to za opinie? :-> Źródło jest mi absolutnie zbędne, chciałbym po prostu poznać je...
serengail
Posty: 46
Rejestracja: 18 mar 2012 21:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: serengail »

zamiast słuchać negatywnych opinii polecam po prostu przyjść i samemu się przekonać :-)
ludzie nie bywają obiektywni, lepiej kierować się własnymi spostrzeżeniami...
forester
Posty: 142
Rejestracja: 16 mar 2012 10:01
Lokalizacja: z gór
Kontakt:

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: forester »

Księga Przysłów, 20:19 :wink:
bozek
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2013 00:43

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: bozek »

Baker, nie, Marcin jestem, miło mi:) marcus, też nie wiem od kogo takie opinie:D Byłem jesienią na Jasieniu i luźno rozmawiając z ludźmi tam przebywającymi wywiązał się temat.
Karweta
Posty: 1464
Rejestracja: 25 paź 2009 21:59
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: Karweta »

bozek pisze: marcus, też nie wiem od kogo takie opinie:D Byłem jesienią na Jasieniu i luźno rozmawiając z ludźmi tam przebywającymi wywiązał się temat.
Hm...
Włącza mi się gramatyczny nazizm, ale jeszcze nie. ;-)

A co to za opinie? :-> Że pijemy? Ćpamy? Gwałcimy? Jemy wegetarian? Albo (jezusmariaświęci!) że jesteśmy wegetarianami?
Baker
Posty: 1847
Rejestracja: 08 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: Baker »

Przyjdź, zobaczysz. Najwyżej uciekniesz od nas czem prędzej :P
Owca
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2013 18:50

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: Owca »

Tak z ciekawości... ilu było uczestników na poprzednim kursie? :)
krzychs
Posty: 277
Rejestracja: 07 mar 2012 20:55
Lokalizacja: Kato
Kontakt:

Re: Co właściwie daje kurs?

Post autor: krzychs »

kurs wciąż trwa i ekipa liczy sobie dwadzieścia kilka osób, stan jest płynny, zwłaszcza teraz - w okresie sesji ;)
ODPOWIEDZ