Fasolka 2011

Wszelkiego rodzaju wyjazdy - te bliskie i te dalekie.

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

ODPOWIEDZ
blondi
Posty: 72
Rejestracja: 17 kwie 2006 01:00
Lokalizacja: halemba

Re: Fasolka 2011

Post autor: blondi »

Program Beskidzkiego Slajdowiska - Fasolka 2011


Piątek ( 7 styczeń )

Blok filmowy

14:40 - "World heritage Nepal" - Światowe dziedzictwo Nepalu
Film dokumentalny autorstwa Rakesh Kayastha o najciekawszych zabytkach Nepalu.( czas trwania filmu 76 min.) wersja angielska

16.00 - “ Cisza nad obłokami - medytacja tatrzańska "
“Z wolnością uzyskaną na szczycie góry nie pozwolisz nikomu sobą zawładnąć. Cisza nad obłokami. Nad obłokami czujesz tajemniczą łączność z wszechświatem... To jak uderzenie wyzwalające duszę abyś mógł poczuć cały górski świat. Świat, który u ludzi dziwnie intensyfikuje siły fizyczne i duchowe, energię naturalną i ponadnaturalną, uwalnia to, co drzemie w naszych głębiach... To, co jest podstawą wiary we własne siły... To, co po zejściu w doliny pozwala kroczyć z podniesioną głową i świeżą krwią w żyłach.” ( Kolekcja Grand Prix Pavol Barabas – czas trwania filmu 62 min. )

17.00 Polskie Himalaje - Największe tragedie
“Film jest hołdem złożonym przez autora, Janusza Kurczaba, jego kolegom, którzy zostali w Himalajach na zawsze. To opowieść o miłości do gór silniejszej niż strach, o odwadze, poświęceniu, a czasem i tragicznej bezmyślności. Śmierć jest często powodowana prostymi błędami, brakiem profesjonalizmu kierownika wyprawy. Czasem ginie himalaista, który wyruszył na samotną wyprawę, czasem zespół wraca po prostu w mniejszym składzie. Znalazły się na nim niepublikowane jeszcze sceny z pogrzebu Andrzeja Czoka i obrazy z bazy pod K2 założonej w tragicznym 1986 r. Ta jedna góra pochłonęła wtedy aż 13 ofiar, z których większość należała do czołówki światowego himalaizmu. To zdjęcia wybitnych polskich himalaistów, m.in. Dobrosławy “Mrówki” Miodowicz-Wolf oraz Wojciecha Wróża.” ( Kolekcja "Polskie Himalaje" – czas trwania filmu 66 min. )


Blok pokazów autorskich

18:20 - ”Albania i okolice” Anna Trojanowska


19:00 – ”Góry Przeklęte” Racibor Dembowski


19:40 – ”Spitsbergen” Michał Laska

20:10 Ola Dzik – pokaz zdjęć z ostatnich wypraw. ("Elbrus Race", relacja z Wyprawy Unifikacyjnej PZA Nanga Parbat 2010 , relacja z wyprawy na Pik Pabiedy 7439 m )
“Ola Dzik na swoim koncie ma m.in. pierwsze polskie kobiece wejście na jedną z najniebezpieczniejszych gór świata - Pik Pobiedy (7439m n.p.m.). Ponadto jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery. W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na szczyt Elbrusa - 5h 04min. Od szeregu lat zawodniczo uprawia narciarstwo wysokogórskie, w którym jej największe osiągnięcia to mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Startuje także w rajdach przygodowych (Adventure Racing), maratonach rowerowych oraz zawodach biegowych.”

21:40 - “Tak musi być, bo takie jest właśnie CAMINO” Magda Kosiecka
“Co sprawia, że średniowieczny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostella jest wciąż pełny ludzi?! Czy to, że pełny jest niesamowitych widoków, czy to, że można na nim zobaczyć stare średniowieczne miasteczka i wielkie miasta, pełne zabytkowych perełek, czy też mijane po drodze góry, czy przyroda zmieniająca się co kilka dni, czy poznanie ludzi zmierzających w tym samym kierunku, czy samo Santiago, gdzie w katedrze u grobu Św. Jakuba można złożyć intencję którą niosło się przez cały długi miesiąc w plecaku a może też celem samym w sobie jest droga (camino), która staje się nie tylko drogą do celu, ale drogą do samego siebie… Odpowiedź trzeba znaleźć samemu, bo camino dla każdego jest czymś innym!!!”

22:10 – ”Trekking dookoła Dhaulagiri”
Dzik Michał , Agnieszka Dzik


Blok filmowy


23: 00 " Wysokie Tatry - dziki świat zastygły w czasie
“Stara słowacka legenda mówi: Kiedy Bóg stworzył ziemię, rozdzielił Aniołom piękno, aby go roznieśli w świecie. Najmłodszy z nich skrócił sobie drogę przez góry. Nie mógł jednak obciążony lecieć wysoko. Zawadził o jeden z ostrych szczytów i całe piękno rozsypało się po okolicznych dolinach. Starzy Słowianie nadali dzikim i baśniowym górom nazwę Tatry. Dzisiaj wiemy, że są najmniejszymi wysokimi górami w świecie. Spróbujcie z nami ostrożnie zajrzeć do ich królestwa. Cicho się rozejrzeć i pozwolić swoim myślom unieść się majestatem przyrody. Być może zrozumiecie, że na tym świecie wszystko zależy od wszystkiego. Być może zrozumiecie również swoją odpowiedzialność za trwanie dzikiego świata, który musi dla kolejnych pokoleń pozostać zamarznięty w czasie. Każdy kto odwiedza Tatry, poznaje miejsca, które napełniają człowieka Prawdziwym Pięknem. Widzimy i czujemy wszystkimi zmysłami coś czego nie możemy ogarnąć rozumem. Czujemy cudowne współbrzmienie kolorów i form z wnętrzem każdego detalu, wielkość obszaru przez kogoś lub coś uporządkowanego i doskonale stworzonego, od mistycznej przestrzeni po najmniejszy drobiazg wymykajacy się się możliwościom rejestracji przez nasze oko. Jak to zrozumieć? Nie jest to możliwe.” ( Kolekcja Grand Prix Pavol Barabas – czas trwania filmu 52 min )

Sobota - 8 styczeń


Blok filmowy


11:00 - "Everest - Przesunąć horyzont"

“Film dokumentujący dwumiesięczną wyprawę na najwyższą górę świata Falvit Everest Expedition 2006 z udziałem Martyny Wojciechowskiej. Unikalne zdjęcia Darka Załuskiego wykonane w warunkach ekstremalnych, przepiękna wysokogórska sceneria i uchwycona okiem kamery opowieść o wewnętrznej wspinaczce i pokonywaniu własnych słabości stanowią o niezwykłaej wartości tego filmu. Odkrywa on zupełnie nową, nieznaną twarz Martyny. Martyna zapomina, że na każdym kroku towarzyszy jej kamera. Nie kryje łez ani chwil słabości.” ( Czas trwania filmu 62 min. )

12:15 - ’’Na każde wezwanie Naczelnika ”
“Ten film to zamknięta w pigułce historia jednej z najekskluzywniejszych i najbardziej legendarnych formacji ratowniczych w kraju. Oficjalna data powstania TOPR to 29 października 1909 r. Wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na Kasprowy Wierch rozpoczynamy ponadgodzinną, barwną, wyprawę w Tatry i jednocześnie podróż w stuletnią historię TOPR-u. Wydaje się, że trudno znaleźć wdzięczniejszy temat dla dokumentu - piękno polskich gór, wyrazistość historycznych i współczesnych postaci ratowników, legenda bohaterstwa, groza przepaści, bliskość śmierci, radość ocalonych, smutek rodzin ofiar składają się na wiek obecności błękitnego krzyża w Tatrach. Jest tylko jedno pytanie jak zamknąć to wszystko w 75 min. filmie. Filmie, który ma pokazać nie tylko ludzi i góry ale utrwalić wspomnienia weteranów, oddać hołd tym, którzy odeszli i pokazać teraźniejszość, tak inną od pierwszych lat TOPR-u, gdy konopna lina i niesiony na ramionach bambus, pod którym podwieszano ciało rannego, stanowiły jedyny sprzęt ratowników. Niewykonalne. A jednak się udało.” ( Czas trwania filmu 75 min.)

13:40 - ”Szerpowie – prawdziwi bohaterowie Mount Everest”

“Film ten ukazuje pracę, trudności i życie codzienne Szerpów na Mount Everest. Z ich punktu widzenia przyglądamy się wyprawie szwajcarskiego przewodnika górskiego Kari Kobler i jego europejskich wspinaczy na najwyższą górę świata. Ten film po raz pierwszy film opowiada o uczuciach i obawach Szerpów podczas wejścia na Mt. Everest. Mówią wprost, jak traktują pracę dla zachodnich klientów, dla których są swoistą drabina do zdobycia czubka świata. Doświadczamy ich sukcesów, ale i tragedii, gdy ginie członek wyprawy. Zobaczymy także jak Szerpowie narażają własne życie, aby uratować jednego z europejskich klientów i jak przeżywają tragedię.” ( Czas trwania filmu 93 min.)
Blok pokazów autorskich

15:30 – ”Trekking w dolinie Langtang – Himalaje Nepalu ” (Anna Kawalec, Kinga Pater, Katarzyna Kowalska)

16:10 – ”A jednak da radę, niemożliwe stało się faktem” Foto relacja z pobytu nepalskiego przewodnika w naszym kraju. ( Adam Broll )


16:20 – 17:00 Tradycyjna fasolka po bretońsku – życzymy smacznego


17:00 – ”Himalaje Ladakhu – Indie” ( Katarzyna Kustra )


17:40 – ”Picos de Europa – Hiszpania” ( Iza Palińska )


18:10 – ”Kursantem być – na szlaku z SKPB Katowice” Prezentacja kursu przewodnickiego. Po pokazie licytacja pamiątkowego plakatu oraz kalendarza na rzecz Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich
w Katowicach

19:00 – 20:30 Gość specjalny Beskidzkiego Slajdowiska Fasolka 2011



20:30 – 22:00 Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego oraz licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Zapraszamy do licytacji m.in. : książek z podpisami autorów ( Martyna Wojciechowska , Olga Morawska , Jasiek Mela , Piotr Kraśko , Dariusz Rekosz ) filmów górskich , płyt z muzyką , zestawów map, plakatów, kalendarzy ......

Od godziny 22:00 zapraszamy na zabawę taneczną do białego rana…


Niedziela ( 9styczeń)



10:00-14:00 Blok filmowy ( m.in. filmy amatorskie: z Chan Tenri /z trekkingu dookoła Dhaulagiri (autorstwa Adama Brolla) i inne z naszej bogatej kolekcji )




Z górskim pozdrowieniem

Marek Bytom
Madzia
Posty: 1025
Rejestracja: 07 kwie 2006 01:00
Lokalizacja: Podlesie Śląskie

Re: Fasolka 2011

Post autor: Madzia »

Takiej Fasolki jeszcze nie było!!! Serdecznie dzięki dla sztabu organizacyjnego i wszystkim którzy przybyli. Do zobaczenia za rok :)
blondi
Posty: 72
Rejestracja: 17 kwie 2006 01:00
Lokalizacja: halemba

Re: Fasolka 2011

Post autor: blondi »

Kolejne Beskidzkie Slajdowisko Fasolka 2011 przeszła do historii. Podczas piątkowych i sobotnich pokazów w schronisku Zaolzianka zjawiło się ponad 150 osób. Podobnie jak w roku poprzednim graliśmy wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, a ściśle mówiąc
z VII Karpackim Finałem tej imprezy. Podczas sobotniego wieczoru z licytacji zdjęć, sklepiku orkiestrowego oraz wolnych datków zebraliśmy 4000,30 zł na potrzebujące dzieci. Gościem specjalnym Fasolki 2011 była Pani Cecylia Kukuczka , która pokazała archiwalne zdjęcia męża oraz wzruszający film o Jurku Kukuczce

Oczywiście Fasolka 2011 by się nie odbyła gdyby nie pomoc wielu osób , którzy przy niej pracowali. Chciałbym podziękować sztabowi organizacyjnemu : Kasi Kowalskiej , Stefani Wolny , Adamowi Brollowi , Majce Kolarz , Ani Pomykale , Uli Małyjurek, Grzegorzowi Luranc , Michałowi Lasce , Maćkowi Westerowskiemu oraz Magdzie Kosieckiej . Dziękuje wszystkim prelegentom , którzy podzieli się swoimi zdjęciami i opowieściami.

Zapraszam do relacji oraz galerii zdjęć z Fasolki
http://www.marek.bytom.pl/fasolka2011.html

Pozdrawiam
Marek Bytom
ODPOWIEDZ