Kolejna dewastacja...

Inne sprawy nie ujęte w poprzednich forach

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

ODPOWIEDZ
Baker
Posty: 1847
Rejestracja: 08 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Kolejna dewastacja...

Post autor: Baker »

Tablica upamiętniająca 81 osób rozstrzelanych przez Niemców pod koniec wojny na starym cmentarzu żydowskim w Cieszynie została skradziona ze ściany tamtejszego budynku pogrzebowego - dowiedziała się w środę PAP w bielskiej Gminie Żydowskiej.

Szefowa Gminy, która opiekuje się zabytkową nekropolią, Dorota Wiewióra poinformowała, że metalowa tablica została skradziona niedawno. "W ostatnią sobotę marca widziała ją jeszcze osoba, która dozoruje kirkut" - powiedziała. Kradzież zgłoszono policji w Cieszynie.

Rzecznik policji w Cieszynie Rafał Domagała powiedział, że wkrótce przesłuchani zostaną potencjalni świadkowie. Policjanci skontrolują też punkty skupu złomu.

Metalowa tablica upamiętnia ofiary niemieckich rozstrzeliwań w roku 1944 i 1945. Śmierć poniosło tam 65 Polaków, 15 Czechów i obywatel Włoch. Po wojnie, latem 1945 roku, ich ciała zostały ekshumowane i złożone na cieszyńskim cmentarzu komunalnym. Miejsce kaźni upamiętniła tablica.
f_ranek
Posty: 303
Rejestracja: 02 kwie 2009 08:49
Lokalizacja: Kurs Szarańczowy
Kontakt:

Re: Kolejna dewastacja...

Post autor: f_ranek »

Zawiniła tym, że była metalowa
Baker
Posty: 1847
Rejestracja: 08 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kolejna dewastacja...

Post autor: Baker »

Smutne, że na skupach złomu nic sobie z tego robią. Jak jeden menel z drugim przytarga tablicę czy inny pomnik, szynę - policja wezwana winna być... Wiem, utopia... No, ale krew mnie zalewa jak kolejne tego typu newsuy do mnie docierają...
Dzik
Posty: 992
Rejestracja: 17 mar 2006 01:00
Lokalizacja: 1873 kilometr Dunaju
Kontakt:

Re: Kolejna dewastacja...

Post autor: Dzik »

Niska szkodliwość społeczna czynu, jak zawsze. Z innej, ale podobnej beczki, garść statystyk kolejowych: http://www.rynek-kolejowy.pl/32162/UTK_ ... ejowej.htm
Skupy złomu teoretycznie powinny odpowiadać za paserstwo.
ODPOWIEDZ