WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2014 - Regulamin

Sprawy Kołowe

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

Baker
Posty: 1847
Rejestracja: 08 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2014 - Regulamin

Post autor: Baker »

Wewnętrzny egzamin praktyczny odbędzie się w dniach 14-16.11.2014. Wszystkich kandydatów uprasza się o zgłoszenie do mnie, najprościej pod numerem telefonu 502 973 275 (24h). Dodatkowo każdy przystępujący do egzaminu winien przedstawić Zarządowi Koła do 06.11.2014 indeks z potwierdzonymi zaliczeniami egzaminów cząstkowych.

Informacje o Egzaminie:

1. Wewnętrzny egzamin praktyczny odbędzie się na terenie całych Beskidów, czyli obszarze obejmującym: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Kotlinę Żywiecką, Pasmo Babiogórskie, Działy Orawskie, Beskid Orawsko-Podhalański, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Beskid Mały, Beskid Makowski, Kotlinę Rabczańską, Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką, Beskid Niski, Pieniny, Pogórze Spisko-Gubałowskie, Rów Podtatrzański wraz z położonymi na północ od nich Pogórzami: Śląskim, Wielickim, Wiśnickim, Rożnowskim, Ciężkowickim, Strzyżowskim, Dynowskim, Przemyskim, Jasielskim i Bukowskim, Obniżeniem Gorlickim oraz Kotliną Jasielsko-Krośnieńską, Górami Sanocko-Turczańskimi, Bieszczadami Zachodnimi, a także częścią Płaskowyżu Hyrowskiego. Północną granicę obszaru egzaminu stanowi linia kolejowa: granica państwa—Zebrzydowice—Czechowice-Dziedzice—Oświęcim—Kraków—Tarnów—Przemyśl—Medyka—granica państwa; wschodnią: granica państwa; zachodnią: granica państwa; południową: granica państwa oraz granica Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obszar egzaminowania tożsamy z obszarem uprawnień obejmuje miasta, w tym leżące na granicy uprawnień: Oświęcim, Zator, Wieliczkę, Bochnię, Brzesko, Tarnów, Dębicę, Rzeszów, Łańcut, Przeworsk, Jarosław i Przemyśl.

2. Osoba przystępująca do egzaminu, musi spełnić następujące wymagania:
a) uzyskać odpowiednią ilość punków za wyjazdy szkoleniowe i prowadzenie – określone przez regulamin kursu, oraz wymaganą frekwencję na wykładach szkoleniowych,
b) posiadać znade wszystkie egzaminy cząstkowe, potwierdzone odpowiednimi wpisami w indeksie,
c) mieć odbytą praktykę przewodnicką, zaliczone bazowanie, INO, autokarówkę, szkolenie GOPRowskie oraz przejście przewodnickie, potwierdzone wpisami do indeksu,
d) posiadać pozytywna opinia szefostwa kursu.

3. Egzamin składa się z trzech niezależnych części:
- terenowej,
- miejskiej,
- "autokarowej".
Zaliczenia są od siebie niezależne, aby zdać egzamin należy zaliczyć wszystkie części.

4. W czasie egzaminu pytania mające wpływ na ocenę końcową mają prawo zadawać jedynie egzaminatorzy.

5. O długości trwania egzaminów poszczególnych osób decydują egzaminatorzy.

6. Egzaminowany nie może w czasie egzaminu korzystać z niedozwolonych pomocy, takich jak skrypty, przewodniki i inne materiały.

7. W czasie egzaminu nie można korzystać z mapy. Wyjątkiem od tej zasady jest jej użycie jedynie:
a) na początku prowadzenia
b) w sytuacji zmiany wcześniej wyznaczonej trasy
c) na wyraźne zezwolenie egzaminatorów.

8. W czasie egzaminu można korzystać z kompasu w powyższych sytuacjach dotyczących mapy, a także w przypadku ograniczonej widoczności (mgła).

9. Aby przystąpić do egzaminu, każdy egzaminowany jest zobowiązany posiadać wyposażenie niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki zgodnie z informacjami przekazanymi na szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa w górach. W szczególności przypominamy o obowiązku posiadania:
a) apteczki
b) latarki
c) mapy terenu uprawnień
d) termosu z gorącym napojem

10. Zaliczenie egzaminu praktycznego lub jego część nie obowiązuje w następnym roku kalendarzowym.

11. W przypadku niezaliczenia pierwszego terminu egzaminu wyznaczonego przez Zarząd Koła, egzaminowanym przysługuje termin poprawkowy w terminie do trzech tygodni od ogłoszenia wyników. Termin egzaminu poprawkowego ustala Zarząd Koła.
Do terminu poprawkowego dopuszczone mogą być jedynie osoby, które nie zaliczyły pierwszego terminu lub jego części. Egzamin poprawkowy obejmuję tylko niezaliczone części z pierwszego terminu.

12. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i pytań należy zwrócić się do szefostwa kursu lub Zarządu Koła.

13. Końcowy wynik egzaminu jest przekazywany uczestnikowi dopiero po konsultacjach egzaminatorów z pełnym składem komisji egzaminacyjnej na mecie egzaminu. Ocena komisji jest ostateczna. W trakcie egzaminu poprawkowego, wynik przekazywany jest zarówno po części terenowej, "autokarowej", jak i po części miejskiej.

14. Egzaminują przewodnicy wyznaczeni do tego przez Zarząd.

15. Materiał z zakresu "miastówki" obejmuje nie tylko Żywiec, Bielsko- Białą, Cieszyn i Suchą Beskidzką (o których najczęściej myśli się w czasie przygotowań do egzaminu), ale także pozostałe miasta leżące na terenie całych Beskidów wraz z pogórzami.

Dodatkowe informacje:

16. Szefostwo kursu zobowiązane jest do przeprowadzenia pierwszego terminu egzaminów cząstkowych, które występują w formie pisemnej, do miesiąca przed pierwszym terminem egzaminu praktycznego. Poprawki ww. egzaminów cząstkowych leżą w kwestii kursantów.
Egzaminy muszą być zaliczone do pierwszego terminu egzaminu praktycznego (patrz pkt 2.)

17. Terminy ustnych egzaminów cząstkowych uzgadniane są indywidualnie przez kursantów z egzaminatorami. Egzaminy te muszą być zaliczone do pierwszego terminu egzaminu praktycznego (patrz pkt 2.)

18. W piątek zdający wraz z egzaminatorami udają się na teren uprawnień samochodami. Dzień ten poświęcony jest na dojazd na miejsce noclegowe połączony z częścią miastową i / lub "autokarową". Noclegi mają miejsce w lokalizacji nieznanej uprzednio egzaminowanym (standard turystyczny- śpiwory!).
W sobotę dalszy ciąg egzaminu - część terenowa.
W niedzielę część miastowa oraz "autokarowa" egzaminu.
Podane ramy czasowe poszczególnych części egzaminu są jedynie orientacyjne. Interpretacja i dokładny przebieg egzaminu zależy od egzaminatorów.

19. Część terenowa obejmuje poruszanie się w terenie górskim, w szczególności poza wytyczonymi szlakami turystycznymi oraz wykorzystanie wiedzy z zakresu terenoznastwa, pierwszej pomocy przedmedycznej, metodyki prowadzenia grupy.
Część "autokarowa" obejmuje prowadzenie pojazdu egzaminacyjnego w pozycji pilota / przewodnika. Oceniana jest metodyka, przygotowanie merytoryczne, orientacja w terenie. Szczególna uwaga zwracana jest na obszary pozornie "martwe" krajoznawczo - odcinki poza miastami, przejazdy między miejscowościami, drogi leśne, etc.
Część miejska obejmuje poruszanie się z grupą po mieście. Oceniane są metodyka, przygotowanie merytoryczne oraz orientacja w terenie miejskim.

20. Tydzień przed rozpoczęciem egzaminu, egzaminowani zostaną poinformowani o ramowym przebiegu 5 tras egzaminacyjnych. Część miejska i "autokarowa" egzaminu odbędzie się zgodnie z jedną z podanych tras.

21. Podsumowanie egzaminu oraz ogłoszenie wyników odbędzie się w niedzielę (trzeciego dnia egzaminu), w godzinach wieczornych w siedzibie Koła. Miejsce ogłoszenia wyników może zostać zmienione przez Zarząd Koła na wniosek egzaminatorów.

22. Szacowany łączny koszt noclegów oraz przejazdów w czasie egzaminu wynosi ok. 75 - 150 PLN i może ulec zmianie.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2016 12:03 przez Baker, łącznie zmieniany 1 raz.
Baker
Posty: 1847
Rejestracja: 08 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2014 - Regulamin

Post autor: Baker »

Oficjalne trasy egzaminacyjne:

1. Katowice – Jaworze – Bielsko – Biała – Żywiec – Sucha Beskidzka – Zawoja – Jabłonka – Nowy Targ - Krościenko – Stary Sącz – Nowy Sącz – Limanowa – Jordanów – Wadowice – Zator – Oświęcim – Katowice

2. Katowice – Żory – Cieszyn – Skoczów – Bielsko – Biała – Wadowice – Sucha Beskidzka – Rabka Zdrój – Limanowa – Nowy Sącz – Krynica – Stary Sącz – Krościenko – Nowy Targ – Sucha Beskidzka – Wadowice – Kęty – Katowice

3. Katowice – Oświęcim – Kęty – Żywiec – Jabłonka – Zakopane – Szczawnica – Nowy Sącz – Lipnica Murowana – Dobczyce - Katowice

4. Katowice – Żory – Skoczów – Wisła – Żywiec – Lachowice – Rabka – Nowy Targ – Krościenko – Stary Sącz – Mszana Dolna – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice - Katowice

5. Katowice – Bielsko – Biała – Wadowice – Sucha Beskidzka – Nowy Targ – Rabka – Myślenice – Kalwaria Zebrzydowska – Andrychów – Żywiec – Węgierska Górka – Istebna – Wisła – Ustroń - Katowice

czyli Przemyśl i Rzeszów Wam nie grożą:)
powodzenia!!!
Ave
Posty: 1359
Rejestracja: 07 kwie 2008 01:00
Lokalizacja: Katowice

Re: WEWNĘTRZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY 2014 - Regulamin

Post autor: Ave »

Oficjalne informacje dotyczące najbliższego egzaminu:

Start: Wszyscy spotykamy się o 17:30 w siedzibie Koła na ul. Warszawskiej 6, poza osobami, które zaczynają swój egzamin w Orzeszu.

Meta: Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, godz. 15:00, umożliwiamy tym samym możliwość ewentualnego głosowania w wyborach samorządowych (można głosować do 21:00).

W samochodach egzaminacyjnych powinny się znaleźć jakieś miejsca dla obserwatorów, więc również zapraszamy. Koszt noclegów (obu) to nie więcej jak 40zł.

O apteczce i innych tego typu chyba nie muszę wspominać. Powodzenia! :grin:
Zablokowany