Spotkanie z p. Krystyną Reinfuss-Janusz odwołane

Inne sprawy nie ujęte w poprzednich forach

Moderatorzy: Baker, Zarząd Koła

ODPOWIEDZ
Roman Sojda
Posty: 472
Rejestracja: 08 mar 2016 20:41

Spotkanie z p. Krystyną Reinfuss-Janusz odwołane

Post autor: Roman Sojda »

Kolejne Spotkanie Wtorkowe miało odbyć się 20 października. Naszym gościem miała być Pani Krystyna Reinfuss-Janusz, współpracownik Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie i Honorowy Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Niestety, tzw. siła wyższa spowodowała, że spotkanie trzeba odwołać. Przepraszam wszystkich zawiedzionych i proszę o zrozumienie.

Miejmy nadzieję, że zobaczymy się wszyscy w przyszłym roku. Spotkanie będzie miało dwie części. Pierwsza, nosząca tytuł Ostatni ślad, będzie poświęcona zwyczajom pogrzebowym na beskidzkich wsiach. Nasz Gość napisał o niej w ten sposób:

„Wśród zjawisk otaczających człowieka i dotyczących go bezpośrednio szczególnie silne wrażenie wywiera na nim śmierć. Wokół zjawiska śmierci powstały liczne wierzenia i przesądy, u których podstaw leży obawa przed śmiercią – lęk wobec Niewidomego, czekającego człowieka po śmierci, żal za bliską osobą, a równocześnie obawa przed zmarłym. Wszystkie te uczucia wyrażają się w bogatym folklorze towarzyszącym zjawisku śmierci.”

W części drugiej zatytułowanej Roman Reinfuss – autoportret z własnych słów, wspomnimy wspólnie Prof. Romana Reinfussa, członka honorowego SKPB w Katowicach, którego 110 rocznica urodzin przypadła w tym roku w maju.
ODPOWIEDZ